Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hradec Králové dostal pokutu za parkoviště

Česko

BRNO Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil nepravomocně pokutu 1,5 milionu korun statutárnímu městu Hradec Králové za postup při zadávání výstavby parkovacích míst.

Město podepsalo se společností Atol koncesní smlouvu a nevyhlásilo standardní výběrové řízení. Podle názoru ÚOHS se přitom v daném případě nejednalo o koncesi, ale o nadlimitní veřejnou zakázku na stavební práce, uvedl místopředseda ÚOHS Hynek Brom. Náměstek hradeckého primátora Martin Soukup (ODS) řekl, že se město pravděpodobně odvolá. Sankce patří k nejvyšším, které úřad dosud dal městům.

„Je to nešťastné rozhodnutí, téma parkovacího systému v Hradci Králové je velmi citlivé. Smlouvu s Atolem připravovali pečlivě právníci. Myslím, že se jedná o válku právníků a hru o slovíčka,“ řekl Soukup, který zdůvodnění uložené pokuty nechtěl blíže komentovat.

„Zadavatel byl povinen tuto veřejnou zakázku zadat v některém ze zadávacích řízení a zveřejnit ji jak na centrální adrese, tak v Úředním věstníku Evropské unie, což neučinil,“ uvedl Brom. Město tak podle něj narušilo soutěžní prostředí, do tendru se v případě správného postupu mohli přihlásit i další uchazeči. Základním znakem koncese je mimo jiné přenos podstatných rizik z veřejného zadavatele na koncesionáře. ÚOHS konstatoval, že ekonomické riziko v tomto případě neexistuje.

Město se zavázalo spoluvytvářet cenové podmínky pro uživatele parkovacích ploch včetně nezbytné cenové regulace parkovného tak, aby byla zajištěna samofinancovatelnost systému. Atol má na základě smlouvy zajištěnu úhradu nákladů a investic vkládaných do parkování i zisk.

Koncesionář má díky smlouvě s městem až na výjimky zajištěnu exkluzivitu na provozování veškerých parkovacích míst v centru města. Podle Broma tedy neexistuje konkurence ani rizika, která by ze zadavatele mohla přejít na koncesionáře. Atol provozuje parkovací systém v Hradci Králové od roku 2007 na základě třicetileté koncesní smlouvy s radnicí. Působení Atolu ve městě vyvolává velké diskuse.

Autor: