Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hradec získá kasárna, chce je pro investory

Česko

HRADEC KRÁLOVÉ Město Hradec Králové by se mělo během několika měsíců stát majitelem rozsáhlého areálu Vrbenského kasáren v centru města. Radnice uvažuje, že areál nabídne soukromým investorům k přestavbě a využití například na byty, kanceláře, obchody a různé služby. ČTK to řekl náměstek radnice Boris Herman. Samotný převod nemovitostí na město je v závěrečné fázi, město již schválilo darovací smlouvy s armádou.

Město věří, že o kasárna bude mezi developery i přes nynější hospodářskou krizi zájem. Podle primátora Otakara Divíška by o kasárna mohla mít zájem i některá z vysokých škol pro svou hradeckou pobočku. Pokud by zájem investorů či jiných subjektů nebyl, bylo by podle Hermana na městě, aby opravu a přestavbu kasáren financovalo ze svého rozpočtu. Náklady na přestavbu objektů se odhadují na desítky až stovky milionů korun.

Původně město uvažovalo o tom, že kasárna využije pro základní umělecké školy, sídlo městské policie či archiv. Se stále se protahujícím převodem objektů však tyto možnosti většinou padly. Například městskou policii chce radnice umístit do objektu bývalé továrny Delen, který dříve koupila.

Hradecká radnice žádá o veškerý nepotřebný majetek armády na území města. V minulosti získala zejména areál letiště ve Věkoších, kde vedle letecké části má v budoucnu vyrůst obří republiková základna pro výcvik hasičů.

Město také získalo Nálepkova kasárna v centru města, která nyní soukromý investor mění na komplex s byty a hotelem. Už před rokem 1989 město získalo Gayerova kasárna, která jsou vedle Vrbenského kasáren.

Největší zájem má radnice o Žižkova kasárna v Komenského ulici pod Velkým náměstím. Armáda se jich však zatím vzdát nechce. Obrovské nádvoří kasáren by šlo využít jako parkoviště, což by prakticky vyřešilo problém s nedostatkem parkovacích míst v centru města.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!