Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hradecký hejtman vyzval Drymla, aby odstoupil z funkcí

Česko

  10:19
HRADEC KRÁLOVÉ - Hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc (ČSSD) písemně vyzval Vladimíra Drymla (ČSSD), aby kvůli údajnému shánění informací na svoji stranickou kolegyni Hanu Orgoníkovou odstoupil z funkcí ve vedení kraje. Funkce prvního náměstka a radního pro oblast zdravotnictví by měl Dryml složit podle výzvy do středy 7. ledna, kdy se uskuteční jednání krajské rady.

Vladimír Dryml foto: Hynek Glos, Lidové noviny

"Pan doktor Dryml byl dosud velice schopný politik a jeho odborné
schopnosti v oblasti zdravotnictví jsou mimořádné. Zveřejněná mediální kauza však přinesla velmi závažná zjištění o jeho osobním selhání, kterého by se politik v takto vysokých funkcích neměl dopustit," uvedl Franc.

Když Dryml neodstoupí, bude se hlasovat 22. ledna
Hejtman také uvedl, že v případě Drymlova setrvání v krajské radě, by mohla její rozhodnutí působit nevěrohodně. "Pan vicehejtman byl dosud významným členem našeho týmu a také proto mne celá záležitost velice mrzí," uvedl hejtman. V případě, že Dryml z funkcí neodstoupí, museli by o jeho případném odchodu z funkcí ve vedení kraje hlasovat krajští zastupitelé, kteří se sejdou 22. ledna.

Dryml již dříve řekl, že odstoupit nehodlá a celou kauzu považuje za provokaci. "Na kraj jsem přišel udělat pořádek a nenechám se zastavit ani paní Orgoníkovou ani ODS. Vše je děláno s cílem odstranit mě a zastavit odhalení nepravostí, které se tady (na kraji) páchaly posledních osm let," řekl Dryml.

O případu bude dnes večer pravděpodobně jednat i Krajský výkonný výbor ČSSD v Královéhradeckém kraji. Případ řeší také vnitrostranický ombudsman Valtr Komárek a 7. ledna by se jím měl zabývat i senátorský klub ČSSD.

Dryml se podle Mladé fronty Dnes pokoušel sehnat kompromitující informace na poslankyni Orgoníkovou a prý se v této věci obrátil na detektivní agenturu. Podle deníku při setkání s domnělým detektivem 11. prosince obvinil Orgoníkovou ze zneužívání veřejných peněz v hradeckém kraji. K odstoupení z pozice náměstka hejtmana Drymla také nepřímo vyzval stranický šéf Jiří Paroubek.

Orgoníková a Dryml jsou ve sporu přinejmenším od říjnových krajských voleb. Dryml se chtěl stát hejtmanem, nesouhlasil s uzavřením krajské koalice ČSSD, KDU-ČSL a SNK ED a na rozdíl od Orgoníkové chce, aby si kraj nyní koupil či pronajal vrchlabskou nemocnici, které šéfuje. Ředitelem nemocnice je Dryml stále i přesto, že po zvolení do vedení kraje slíbil, že z čela nemocnice do konce prosince odstoupí. Nyní tvrdí, že z vedení nemocnice odejde do konce ledna.

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat