7. listopadu 2017 12:50 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Exministr Hradílek drží kvůli Zemanovi hladovku. Lidé ho vyzývají, aby skončil

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 107Diskuse
Hradílek hladovkou protestuje proti Zemanově kandidatuře. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hradílek hladovkou protestuje proti Zemanově kandidatuře. | foto: Lidové noviny

PRAHA Bývalý ministr vnitra Tomáš Hradílek začal na protest proti prezidentské kandidatuře Miloše Zemana držet hladovku. Osobnosti Olomouckého kraje se prostřednictvím výzvy Hradílka od hladovky snaží odradit.

Disident, signatář Charty 77 a polistopadový ministr vnitra Tomáš Hradílek začal na prostest proti druhé kandidatuře Miloše Zemana na prezidenta republiky 1. listopadu držet hladovku. V otevřeném dopise Miloši Zemanovi uvedl, že jej v roli prezidenta hluboce zklamal. Podle něj Zeman rezignoval na kultivování a humanizování společnosti, je zděšen i z jeho působení v oblasti zahraniční politiky a otevřeně jej žádá, aby zrušil svou kandidaturu na prezidenta. 

„Abych zdůraznil závažnost svého požadavku, sděluji Vám své rozhodnutí, že od 1. listopadu 2017 přestávám přijímat jakoukoliv potravu. Své nepřerušované striktní hladovění ukončím jedině tehdy, když Vy závazně a nezvratně zrušíte svou opětovnou kandidaturu na funkci hlavy státu,“ uvedl dvaasedmdesátiletý Hradílek v dopise.

„Já jako zodpovědný občan prakticky celý život sledují společnost, ve které žiji a musím přiznat, že jsem od listopadu 89 nevnímal krizovější situaci, než je v současné době,“ přidal ve vysílání Rádia Impuls.

Zemák 2.0 (banner).

Hradílek přiznal, že ho řada lidí od hladovky odrazuje. On je prý ale připravený přinést i nejvyšší oběť, tedy zemřít. „Je třeba přinášet oběti.“ 

Zmínění se rozhodli Hradílka od hladovky odradit písemnou výzvou. Na sociální síti ji zveřejnila řada osobností z Hradílkova domácího Olomouckého kraje. Podle nich je taková oběť v dnešní době zbytečná.

Zeman ve středu navštíví Hradílkovo domovské město

Pod výzvou je podepsán například politolog Pavel Šaradín či senátorka Jitka Seitlová (bez stranické příslušnosti). Vznikla prý spontánně, zveřejněna byla v noci na úterý. Autoři uvádějí, že si váží Hradílkovy snahy chránit demokratické hodnoty a chápou jeho obavu o budoucnost, ale jeho oběť odmítají. „Výzva má dva důvody. Jednak pana Hradílka osobně známe a víme, co dělal v minulém režimu. Přesto nám připadá v této době tato oběť zbytečná. Tyto věci se dají posunovat jinak, debatami nebo polemikami. Ta oběť je sice absolutní, ale nemůžeme ji takto přijmout,“ řekl v úterý ČTK politolog Šaradín.

Cílem výzvy je získat co největší počet lidí, kteří podle politologa podobně cítí, že o svobodu a demokracii je potřeba bojovat jinými prostředky. „Chtěli bychom, aby lidé tuto nebo podobně formulovanou výzvu Tomáši Hradílkovi zaslali. Vzhledem k tomu, že nemá e-mail, budeme mu ji předávat v tištěné podobě. Po několika hodinách už se objevilo asi 100 podpůrných dopisů. Všichni apelují na to, aby přerušil hladovku,“ doplnil Šaradín.

Zeman, který podal kandidaturu do prezidentských voleb v pondělí, přijede do Olomouckého kraje ve středu. Ve středu odpoledne má naplánované setkání s veřejností na náměstí v Lipníku nad Bečvou, kde Hradílek žije. Podle starosty Lipníku nad Bečvou Miloslava Přikryla město nechystá zprostředkování setkání. „Osobně jsem prosil pana Hradílka asi třikrát, aby hladovku ukončil. Připadá mi to zbytečné sebepoškozování, byť jeho názory chápu ... Jak ho znám, na náměstí určitě přijde,“ řekl ČTK Přikryl.

zit, ČTK, Lidovky.cz
  • 107Diskuse

Najdete na Lidovky.cz