Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hradní absurdita: aby byla hasičská jednotka na úrovni, musí se změnit zákon

Dům nejvyššího lovčího č.55, sídlo hradní hasičské jednotky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dům nejvyššího lovčího č.55, sídlo hradní hasičské jednotky. | foto: HZS Praha

PRAHA Hradní hasičská jednotka musí být na úrovni a adekvátně reprezentovat prezidentovo sídlo. To jsou důvody, proč Kancelář prezidenta republiky souhlasí s absurdním nápadem převelet hasiče pod útvar vyšší kategorie. Jenže v tomto případě jde spíš o rozmařilost než o snahu po systémovém řešení.

V malebném Domě nejvyššího lovčího č.55 na Pražském hradě se na směně střídá patnáct hasičů a velitel. O budoucím statusu jejich stanice zasazené do klidného Jízdárenského dvora Pražského hradu nyní rozhoduje Kancelář prezidenta republiky, která podporuje poněkud úsměvnou změnu zákona o Hasičské záchranné službě České republiky. V návrhu paragrafu číslo 6 by totiž i po „zásadní připomínce“ kanceláře mělo být uvedeno, že hradní hasičská jednotka spadá pod generální ředitelství, nikoli „jen“ pod pražské hasiče. 

Navrhovaný výňatek § 6

  • Generálnímu ředitelství jsou podřízeny hasičské záchranné sbory krajů, záchranný útvar a škola. 
  • Organizační částí generálního ředitelství je Hasičský útvar ochrany Pražského hradu, který plní zejména úkoly jednotky požární ochrany.

„Cílem hasičského záchranného sboru je, aby jednotka, která působí na Pražském hradě, měla odpovídající úroveň a kvalitu a adekvátně k postavení Pražského hradu reprezentovala hasičský záchranný sbor,“ zdůvodňuje generální ředitelství návrh. Tyto argumenty sdílí s prezidentskou kanceláří, která návrh nového zákona nevetovala.

Svou jednotku hasičů by prezidentovi nejbližší rádi viděli na stejné úrovni, v jaké je policejní ochranka pro prezidenta - ta není „jen“ řádovou jednotkou, ale je začleněna přímo pod Policejní prezidium.

V malebném Domě nejvyššího lovčího č. 55 sídlí hradní hasiči.
V malebném Domě nejvyššího lovčího č. 55 sídlí hradní hasiči.

Aktuálně se řeší, zda by měli být hradní hasiči v postavení „jednotky“ či půjde o změnu na „oddělení“ či „pracoviště“ generálního ředitelství. O konkrétním uspořádání a podobě se prozatím nerozhodlo. „I z toho důvodu, že zatím nebylo uzavřeno výběrové řízení na nového ředitele pražských hasičů. Jednání stále probíhají,“ uvedla pro server Lidovky.cz mluvčí generálního ředitelství Nicole Zaoralová. 

Bez ohledu na to, jaký status hradní hasiči nově získají, je jisté, že změna bude zbytečným zásahem do zavedeného (a zjevně fungujícího) systému hasičského sboru. Kromě naplnění potřeb zástupců Hradu by novela zákona totiž nepřinesla nic užitečného. A co hůř: výhody tohoto návrhu nedokáže vyjmenovat ani Hrad ani hradní jednotka. 

To není naše iniciativa, brání se Hrad

Jestli návrh zákona nevznikl jako reakce na špatnou komunikaci mezi kanceláří a pražským krajským ředitelstvím hasičů, Hrad neuvedl. Zato se urputně brání tvrzení, že by připravovaná změna byla jeho iniciativou. „Návrh je iniciativou Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru,“ tvrdí mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. To podle něj předložilo argumenty a požádalo, aby Kancelář prezidenta republiky záležitost neodmítla.

Vedení pražského sboru, které by o hradní hasiče mělo v budoucnu přijít, situace zatím nemůže nijak komentovat. „My v tuto chvíli nemáme žádné doplňující informace,“ uvedl Lakis Jordanidis, pověřený zastupováním ředitele. Také velitel stanice Miloslav Kamenický odmítl situaci pro server Lidovky.cz jakkoli komentovat s tím, že se nechce bavit s novináři.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...