Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Hradní kampaně: většina milionů mimo dohled

Česko

  7:00
Slibovali, že půjde o historicky nejprůhlednější volby. Jenže drtivá většina peněz, které dosud použili prezidentští kandidáti na kampaň, zůstává mimo transparentní účty. Mimo veřejnou kontrolu.

Vladimír Dlouhý foto: ČTK

Na transparentním účtu Vladimíra Dlouhého ve středu svítil zůstatek 846 tisíc korun. Dlouhý přitom vybral od sponzorů jen do konce října 8,1 milionů korun. Na svých webových stránkách sice zveřejnil soupis, od koho je získal, informace, jak s nimi naložil, ale chybí.

"Všechno jsem utratili"

Z osmimilionového balíku prošlo jeho transparentním účtem pouze 750 tisíc korun, které tam v listopadu poslala Společnost pro rozvoj, propagaci a kultivaci demokracie v České republice. Jde o občanské sdružení, jež vzniklo v květnu letošního roku a které pro Dlouhého sbíralo finance i petiční hlasy.

Kam se poděl zbytek (více než sedm milionů korun)? Dlouhého tým tvrdí, že téměř vše investovali do kampaně. "Platí, že na účtu Společnosti pro rozvoj, propagaci a kultivaci demokracie nyní nemáme zásadní částky, protože nás kampaň před registrací něco stála," odpovídá Dlouhý. "Já jsem se vynořoval z politické minulosti, měl jsem najaté agentury. Platili jsme billboardy," vypočítává. Detailní a přesvědčivý soupis však dosud nezveřejnil.

ČTĚTE TAKÉ:

"Souhlasím, že by ještě prospělo, abychom zveřejnili, za co jsme to utratili. Tím by se spousta vašich otázek vyjasnila," připouští Dlouhý. Plánuje, že přehled veřejnosti poskytne až se Nejvyšší správní soud vypořádá s jeho stížností na způsob počítaní petičních hlasů.

Obdobně jako Vladimír Dlouhý postupovali i ostatní kandidáti: finanční toky bylo možné v celé šíři sledovat až poté, co si zřídili ze zákona povinné volební účty, což bylo teprve po oficiální registraci na ministerstvu vnitra.

Další příklad: Miloš Zeman má na volebním účtu aktuálně skoro 700 tisíc korun. Za kampaň - podle bankovního výpisu - utratil přibližně 2,5 milionu korun. Průhledné konto si ovšem zřídil až na konci září. Do té doby však billboardy s jeho tváří zaplavily Česko, další sta tisíce musel investovat do roznášky vlastních životopisů. Otázky, jak tuto část kampaně financoval, dosud Zeman odbýval větou, že kampaň platila strana Zemanovci.

Prezidentský kandidát Miloš Zeman s dcerou Kateřinou.

Tím, že si kandidáti volební účty zřídili až na poslední chvíli, se nepřímo vyhnou i novému pravidlu: odvodům na dobročinnost. "Veškeré finanční prostředky na volebním účtu nevyužité na volební kampaň převedou kandidáti na veřejně prospěšný účel," stojí totiž v zákoně. Na finance, které na kampaň získali předtím, legislativa nepamatuje.

Pozdě otevřené účty

Dvojí účetnictví (to na transparentních účtech a to mimo ně) přitom pouze podtrhuje díry v narychlo schvalovaném zákoně o přímé volbě, které se otevřely už při sčítání hlasů na petičních arších.

„Spor o podpisy je dílčí téma. Za chvíli se pozornost přesune k financování kampaní, kde se můžeme divit ještě více,“ předvídal už před pár dny LN ústavní expert Jan Kysela.

ČTĚTE TAKÉ:

"Dřívější otevření účtu bylo pouze na dobré vůli kandidátů," přidává se ke kritice expert Transparency International Petr Vymětal. "Tohle by mělo být lépe specifikované a měl by tam být požadavek, že kampaň začíná tehdy, když se někdo přihlásí ke kandidatuře, nikoliv posláním podpisů na ministerstvo."

Současný zákon nadto umožňuje žalovat nekalý zisk peněz na kampaň až v době, kdy už vítěz sedí na Hradě. „To by sice mohlo oslabit jeho legitimitu, ale neřeší to podstatu věci,“ domnívá se právník Kysela.

Podle žebříčku protikorupční organizace Transparency International není financování kampaně Dlouhého či Zemana zdaleka nejneprůhlednější. Ještě více mlhy halí účty Vladimíra France, Jany Bobošíkové a Tomia Okamury.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!