Pátek 5. března 2021svátek má Kazimír 3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hradní kancelář znovu tají platy Hájka a Jakla. Kolik dostali na odchodnou?

Bývalý prezident Václav Klaus a současný prezident Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý prezident Václav Klaus a současný prezident Miloš Zeman. | foto: MAFRA: Michal Růžička

PRAHA Už jednou ten soudní spor Kancelář prezidenta republiky prohrála. Po několika měsících hrozí, že se zdlouhavý proces bude opakovat. Kancelář současného prezidenta republiky Miloše Zemana opět utajuje platy a odměny svých zaměstnanců. Přesněji: těch úředníků, kteří odešli z Hradu společně s Václavem Klausem.

Server Lidovky.cz se zajímal, s jakými odměnami odcházeli z Hradu exkancléř Jiří Weigl, jeho zástupce Petr Hájek či šéf politického odboru Ladislav Jakl.

Situace se opakuje

Současné vedení kanceláře, které si přivedl prezident Miloš Zeman, ovšem žádost podanou podle zákona o svobodném přístupu k informacím zamítlo. A to pouze s vágním několikařádkovým odůvodněním. "Správce je povinen při zpracování osobních údajů zpracovávat osobní údaje pouze v souladu s účelem, k němuž byly shromážděny," stojí v rozhodnutí, které 2. dubna podepsala hradní úřednice Jaroslava Janáčková.

Hradní kancléř Vratislav Mynář, bývalý předseda SPOZ, tvrdí, že žádné zamítnutí žádosti nepodepsal. "Musím se poradit s legislativním odborem," řekl stroze Mynář.

Soudní spor Hrad versus LN

Přitom loni v létě přinutil Městský soud v Praze svým rozsudkem kancelář, aby platy Hájka s Jaklem zveřejnila. Ukázalo se, že průměrný měsíční příjem vicekancléře Hájka byl v prvním pololetí loňského roku 111 666 korun, prezidentův tajemník Jakl bral 103 786 korun. Jejich základní plat zvýšily především vysoké mimořádné odměny (VÍCE ČTĚTE ZDE).

Ale co víc: i Nejvyšší správní soud v minulosti konstatoval, že státní úřady nemohou utajovat platy nejvýše postavených úředníků. A to ani s odkazem na ochranu osobních dat.

Mynář svou výplatní pásku zveřejní

Poslední rozhodnutí hradní kanceláře je o to paradoxnější, že o týden dřív v televizi Barrandov prohlásil nový prezidentský kancléř Vratislav Mynář, že platy nehodlá utajovat. "Já s tím nemám problém. Pokud lidi zajímá plat kancléře, tak pokud dostanu platový výměr, tak ho asi zveřejním. Nemám s tím problém," reagoval na otázku moderátorky, která mu připomínala právě protiprávní utajování platů, jehož se dopouštěl Klausův tým.

PLATY ÚŘEDNÍKŮ na serveru LIDOVKY.CZ

Informace o platech hradních úředníků, jak je LN poskytla hradní kancelář

Informace o platech hradních úředníků, jak je LN poskytla hradní kancelář

Server Lidovky.cz se proti aktuálnímu rozhodnutí odvolal. Pokud ani napodruhé kancelář neustoupí, spor skončí opět u soudu. A vzhledem k nedávnému verdiktu nelze očekávat, že by senát rozhodl jinak.

"Spor by řešil správní úsek Městského soudu v Praze a řešil by ho v tříčlenné senátu. Závisí pak na tom, zda bude věc projednána bez jednání, či při ústním jednání, zda se bude odročovat. V obecné rovině lze říci, že takový spor přijde stát na desítky tisíc korun," uvedla mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci.

Radek Kedroň

Autor

Radek Kedroňradek.kedron@lidovky.czČlánky

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Tátové, už také můžete krmit. S HiPP BIO Combiotik® tekutou mléčnou výživou
Tátové, už také můžete krmit. S HiPP BIO Combiotik® tekutou mléčnou výživou

S tekutým pokračovacím mlékem HiPP BIO Combiotik® si nyní mohou maminky odpočinout, krmení miminka totiž zvládnou i tatínkové. Ideální je také na...