Úterý 28. června 2022, svátek má Lubomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Vzít diplomatický pas kancléři Mynářovi? Někdo by musel dát podnět, říká ministerstvo

Vratislav Mynář zveřejnil video, které má dokazovat, že prezident Miloš Zeman podepsal svolání Sněmovny. foto: Petr TopičMAFRA

Hradní kancléř Vratislav Mynář letěl minulou středu do katarského Dauhá. O jeho programu přitom předem nevědělo ministerstvo zahraničí ani vláda, která je za zahraniční politiku země odpovědná. To, že by Mynář kvůli neohlášené cestě přišel o diplomatický pas však nyní nehrozí. „Musel by vzejít nějaký podnět, abychom se tím mohli zabývat,“ řekla pro iDNES.cz mluvčí ministerstva zahraničí Lenka Do.
  21:12

„Jednalo se o běžnou pracovní cestu, kterou pana kancléře pověřil prezident republiky. Jejím cílem bylo osobně doručit oficiální pozvání katarského emíra na návštěvu do Česka,“ citoval Radiožurnál Víta Nováka z Kanceláře prezidenta republiky (KPR). O uskutečnění takové cesty podle něj není prezidentská kancelář povinna informovat úřad vlády.

Mynář odletěl do Dauhá letadlem katarských státních aerolinek ve středu 23. března odpoledne. „Podle usnesení vlády číslo 894 ze dne 5. prosince 2012 mají členové vlády a vedoucí ústředních správních úřadů povinnost informovat jo tapředsedu vlády a ministra zahraničních věcí o termínu své pracovní zahraniční návštěvy,“ uvedla pro iDNES.cz mluvčí resortu zahraničí Lenka Do.

Ta současně zdůraznila, že kancelář prezidenta republiky není ústředním správním úřadem, na zahraniční cesty jejího vedoucího se proto usnesení vlády, potažmo dotčená povinnost nevztahuje. 

Musel by vzejít nějaký podnět

„To ovšem neznamená, že z důvodu jednotného zastupování Česka navenek by vedoucí KPR neměl své zahraniční cesty koordinovat s vládou, která je odpovědná za provádění zahraniční politiky Česka,“ doplnila mluvčí. 

Mynář ve své funkci disponuje diplomatickým pasem. Ten mu však i po neohlášené zahraniční cestě zůstává. „Musel by vzejít nějaký podnět, abychom se tím mohli zabývat,“ uvedla mluvčí resortu Lenka Do. Ta pro iDNES.cz také sdělila, že například diplomatický pas poradce Martina Nejedlého nadále zůstává v úschově ministerstva.

Předseda senátního výboru pro zahraniční věci Pavel Fischer považuje cestu hradního kancléře do Kataru za skandál a vážné porušení ústavních povinností. Hrad podle něj nemá vlastní zahraniční politiku a musí spolupracovat s vládou a ministrem zahraničí.

„Do Ruska pan prezident vysílal muže bez prověrky – pana (Martina) Nejedlého, teď vyslal do Kataru trestně stíhaného kancléře také bez prověrky, o jehož diplomatických schopnostech nikdo nic neví. Pro mě je to ohrožení zájmů České republiky,“ řekl Fischer Radiožurnálu.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat