Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hradní protokol povede Kruliš. Místo Sklenáře, který se vrací do čínské CEFC

Česko

  11:40aktualizováno  12:35
PRAHA - Šéfem protokolu se v Kanceláři prezidenta republiky stal Vladimír Kruliš (36). Do funkce byl jmenován ve čtvrtek, sdělil mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček. Ve funkci podle očekávání nahradil Miroslava Sklenáře, který se vrací do čínské CEFC. Kruliš dosud působil jako zástupce ředitele protokolu.

Vladimír Kruliš, muž který známý svou bouračkou v policejním supersportu. foto:  Dan Materna, MAFRA

Sklenář ve funkci nahradil na začátku prosince 2016 Jindřicha Forejta, který oficiálně odešel ze zdravotních a osobních důvodů. Ve funkci už Sklenář působil za bývalých prezidentů Václava Havla i Václava Klause. V odboru později pracoval i necelý rok za Zemana, kdy podle médií přišel proto, aby nahradil Forejta. S tím měl údajně spory. V březnu 2015 podal výpověď a odešel do pobočky čínské firmy China Energy Company Limited (CEFC). Tato čínská firma má blízko k Hradu, předseda jejího představenstva Jie Ťien-ming se v roce 2015 stal Zemanovým poradcem. Sklenář se nyní do CEFC vrací.

Předseda SPD Tomio Okamura a hradní protokolář Vladimír Kruliš sledují...
Vladimír Kruliš, hradní protokolář.

Funkcí šéfa protokolu byl Sklenář pouze pověřen. Od počátku tvrdil, že jeho současné angažmá na Hradě bude dočasné. Jeho odchod se v posledních týdnech očekával, stejně jako to, že ho nahradí Kruliš.

Kruliš má k prezidentovi velmi blízko, angažoval se i ve Straně práv občanů (SPO), kterou Zeman zakládal. Za SPO neúspěšně v roce 2016 kandidoval v krajských volbách ve Zlínském kraji, ve straně také působil jako místopředseda. Na počátku prezidentského mandátu Zemana v roce 2013 média psala o blízkém vztahu mezi Krulišem a prezidentovou dcerou Kateřinou. Od návratu Sklenáře na Hrad se mluvilo o tom, že by ho Kruliš měl časem nahradit. Na starosti měl především cesty Zemana do krajů.

Loni v květnu Kruliš havaroval jako spolujezdec při projížďce v policejním sportovním voze a vážně se zranil. Nehodu vyšetřovala Generální inspekce bezpečnostních sborů, trestný čin podle ní spáchán nebyl. Jízdu civilisty ve služebním voze údajně povolil ředitel jihomoravské policie Leoš Tržil.

Kruliš pracuje v odboru hradního protokolu od června 2014

Vystudoval obor marketing a média na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, v roce 2017 dokončil na Fakultě managementu a ekonomiky doktorský studijní program. V roce 2008 spoluzaložil reklamní agenturu Studio reklamy, do ledna 2011 byl společníkem a jednatelem společnosti. Je členem správní rady Zlínské ateliéry o.p.s. V roce 2009 se stal členem nově založené Strany práv občanů - zemanovci (SPOZ), v letech 2013 až 2014 byl jejím místopředsedou. Nyní je předsedou místní organizace Strany práv občanů (SPO) ve Zlíně-Kudlově. Loni v květnu se stal účastníkem nehody policejního sportovního hybridního vozu BMW i8 v Brně.Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) uzavřela vyšetřování nehody loni v listopadu, žádné protiprávní jednání nezjistila.

Autor:

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Mohlo by vás zajímat