Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hradní stráž chce cvičit střelbu na virtuálním simulátoru za 12 milionů

Česko

  13:58
Hradní stráž plánuje nákup střeleckého simulátoru. Ve virtuálním prostředí Pražského hradu a lánského zámku na něm budou nacvičovat situace, které by mohly během jejich ochrany nastat. Na dotaz ČTK to uvedla Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení ministerstva obrany. Zařízení by mělo stát podle předpokladů uvedených ve věstníku veřejných zakázek 12 milionů korun.

Karlův most a zasněžené Hradčany foto: Shutterstock

„Střelecký simulátor bude určen pro kompletní výcvik střelecké přípravy vojáků Hradní stráže, který se bude soustřeďovat jak na manipulaci se zbraní, tak například na řešení různých modelových situací ve virtuálním prostředí simulujícím reálné prostory Pražského hradu a Státního zámku Lány,“ uvedla Zechmeisterová. Simulátor se bude skládat z replik zbraní, projekčního plátna, projektoru, kamerového systému, hardwaru a softwaru s virtuální databází různých prostor.

Zechmeisterová poznamenala, že zakázka ještě nebyla vypsána. Předběžné oznámení, které bylo ve věstníku veřejných zakázek uvedeno, se zveřejňuje minimálně 30 dní před vyhlášením zakázky.

O vyšším zabezpečení Hradu se více začalo hovořit po zářijové akci umělecké skupiny Ztohoven, která vyvěsila na střechu červené trenýrky. Kvůli incidentu skončili ve funkcích velitel Hradní stráže Radim Studený, šéf prezidentovy ochranky Petr Dongres a ředitel bezpečnostního odboru Jan Fulík.

Podle zástupců Hradu se ale bezpečnostní opatření plánují již několik měsíců a mají prý souvislost s obecnou hrozbou teroristického útoku. Podle kancléře Vratislava Mynáře by vstup do katedrály svatého Víta měly v budoucnu pomáhat střežit bezpečnostní rámy. Prezidentská kancelář chce také dokončit kamerový systém, který bude monitorovat okolí Hradu. Ve dvou ulicích směřujících k Hradu by měly být přejezdové detekční brány, řekl Mynář na začátku listopadu ve Sněmovně.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...