21. prosince 2015 17:31 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hradní stráž má nového velitele. Prskavec by měl zabránit další akci ‚trenky‘

Podplukovník Petr Prskavec se stal novým velitelem Hradní stráže. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podplukovník Petr Prskavec se stal novým velitelem Hradní stráže. | foto: www.acr.army.cz

PRAHA Hradní stráž od pátku vede Petr Prskavec, dosavadní velitel 251. protiletadlového oddílu ze Strakonic. Zástupci Hradní stráže to uvedli na svých webových stránkách. Předchozí šéf jednotky Radim Studený skončil ve své funkci v polovině října po vyvěšení červených trenýrek na Hradě.

„Náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky jmenoval dnem 18. prosince 2015 do funkce velitele Hradní stráže podplukovníka Ing. Petra Prskavce, dosavadního velitele 251. protiletadlového oddílu ze Strakonic, který byl současně jmenován do hodnosti plukovníka,“ uvedla Hradní stráž.

Podle webových stránek jednotky Prskavec během své vojenské kariéry „osvědčil své schopnosti ve velitelských pozicích“. Jedním z jeho prvních úkolů prý bude stabilizace v personální oblasti a zvrácení dlouhodobého poklesu počtu sloužících vojáků.

„Současně se předpokládá, že plukovník Prskavec využije své dosavadní zkušenosti k prohloubení spolupráce s ostatními složkami ozbrojených sil a bezpečnostních sborů v oblasti přípravy a výcviku vojáků Hradní stráže,“ uvedla Hradní stráž.

Studený byl z funkce odvolán na začátku října, a to kvůli akci skupiny Ztohoven, která nad Hradem místo prezidentské standarty pověsila obří červené trenky. Ty označily za „standartu muže, který se nestydí za nic“. Na střechu vylezli převlečení za kominíky, policisté je zadrželi až po činu.

Snadno překonané zabezpečení Hradu vyvolalo kritiku. Kromě Studeného ve funkci musel skončit šéf prezidentovy ochranky Petr Dongres a později i šéf hradního odboru bezpečnosti Jan Fulík.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!