Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 15 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Drony a autonomní vozidla by mohly v budoucnu hlídat lánský areál. Hradní stráž dostane i nové uniformy a zbraně

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto:  Michal Šula, MAFRA

Praha Hradní stráž plánuje využívání dronů i autonomních vozidel. Nasazeny by byly především při střežení zámeckého areálu v Lánech. Pořídí si také mobilní strážnici, která umožní střežení dočasných prezidentských sídel. Řekl to velitel Hradní stráže Jiří Kývala. Hradní stráž čeká i obměna uniforem strážných, tradiční maskáče budou nahrazeny novými uniformami. Vojáci by také měli dostat nové zbraně, plánuje koncepce Hradní stráže.

Drony by měly v Lánech pomoct vojákům při střežení rozlehlého areálu. „Park je opravdu velký a využitím dronů ušetříme síly,“ poznamenal Kývala. Dron by se mohl například pohybovat po předem stanovené dráze nebo hlídkovat nad vybraným prostorem. Bezpilotní stroje by se ve výbavě Hradní stráže mohly objevit do roku 2024. O několik let později by je mohly doplnit pozemní autonomní systémy. Samoobslužná menší vozidla by se mohla pohybovat v odlehlejších částech zámeckého areálu a při jízdě by skenovala terén. Pokud by zjistila například pohyb nebo změny v terénu, na místo by se vydalo zásahové vozidlo, které by zjištěné informace ověřilo.

Hradní stráž při druhém jmenování Andreje Babiše premiérem.
Hradní stráž během inaugurace.

V plánu je tak výměna zbraní strážných. Dosud jednotky používají samopaly Scorpion Evo a v menší míře útočné pušky Bren. Právě počet „brenů“ by se měl zvýšit, vojáci dostanou podle plánů jejich modernější verze Bren 2. Budou tak schopni střelby na delší vzdálenosti, což by mohli potřebovat v případě krize třeba v Lánech nebo při střežení dočasného sídla prezidenta. Hradní stráž také počítá s pořízením nových kulometů a zatím nespecifikované bezzákluzové zbraně, která nahradí granátomet RPG-7.

Koncepce dále počítá s pořízením dvou mobilních strážnic, které by Hradní stráži umožnily střežit dočasná sídla prezidenta. Budou mít podobu automobilu o velikosti dodávky, do kterého budou zabudovány potřebné systémy a budou skýtat i zázemí pro vojáky. Strážnici vyvíjí Vojenský technický ústav ve spolupráci s VOP Nový Jičín, řekl Kývala.

Do konce příštího roku Hradní stráž počítá s dokončením návrhu nových uniforem pro strážní jednotky. Měly by být vhodnější pro službu na Pražském hradě než klasické maskáče a doplnily by slavnostní uniformy od Theodora Pištěka z 90. let, které jsou používány při ceremoniálních příležitostech nebo při střežení vstupů do Hradu a které zůstanou zachovány. „Na konci příštího roku bychom měli mít veškeré průmyslové vzory,“ řekl Kývala. Na vývoji se podílí oděvní firma Koutný, která vyhrála výběrové řízení, společně s Centrem zabezpečení materiálem týlových služeb, armádními logistiky i samotnými strážnými. Uniformy by podle Kývaly měly být vzhledné a zároveň funkční. Barvy Hradní stráže zůstanou zachovány, měly by proto mít tmavomodrý vrch a šedé kalhoty.

Řady Hradní stráže se rozrostou

Hradní stráž čeká v budoucnosti také třetinové navýšení počtu vojáků. Nabírat bude především strážné. Počítá s tím koncepce Hradní stráže do roku 2028, řekl velitel Hradní stráže Jiří Kývala. Hradní stráž se tak v příštích letech rozšíří o 221 lidí. V plánu je proto také přestavba kasáren a výstavba nových prostor.

„Částečně Hradní stráž rozšíříme, abychom byli schopni zabezpečit veškeré úkoly spojené s ostrahou sídla prezidenta a ceremoniálními akty, popřípadě i dalšími úkoly, které mohou být na základě rozkazu prezidenta provedeny,“ řekl Kývala. Při plné naplněnosti by u Hradní stráže nyní sloužilo 672 vojáků a pracovalo 43 občanských zaměstnanců. Obsazeno je podle Kývaly asi 98,5 procenta míst.

Kývala předpokládá, že prvních asi 100 nových vojáků absolvuje od října výcvikový kurz ve Vyškově, k Hradní stráži by měli nastoupit od začátku roku. Další rozšíření nastane poté, co Hradní stráž dokončí výstavbu nové budovy na Petříně a po plánované přestavbě ve svém sídle. Cílem rozšíření je, aby vojákům zbyl čas na důkladnější výcvik.

Aby mohla Hradní stráž přijmout všech více než 200 nových příslušníků, potřebuje upravit své prostory. V první fázi postaví novou logistickou budovu na Petříně, kam se přesune asi 20 lidí z logistiky a sklady Hradní stráže. Zároveň v ní bude umístěn psinec s četou psovodů, který nyní sídlí ve Kbelích. „Nebudeme muset se psy jezdit přes celou Prahu,“ podotkl Kývala. Projekt by měl být zahájen v příštím roce.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!