Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Hravé zvíře – muž

Česko

Představme si zvíře, které má na hlavě až sto tisíc chlupů rostoucích rychlostí až 17 cm ročně, jehož vousy dosahují úctyhodných pěti metrů a lze je upravit až 20 různými způsoby. Toto zvíře komunikuje nekonečným počtem gest. Sedmi typy pohybu obočím vyjadřuje emoce od zlosti po flirt. Horní končetiny tohoto tvora zvednou náklad až dvakrát těžší, než je jeho vlastní váha. Jeho pohlavní úd dosahuje délky 7 až 10 cm, podle typu zakřivení ho můžeme rozdělit na tři skupiny a lze ho zkrášlovat sedmi různými způsoby piercingu.

Ne, nepopisujeme zde monstrum fantastické zoologie. Takto podle anglického zoologa a etologa Desmonda Morrise vypadá samčí jedinec našeho druhu.

Po slavných studiích primátů a ženského těla věnuje Morris svoji poslední knihu právě anatomii a chování mužů, protože „žádná jiná forma života neměla tak velký vliv na naši planetu. Průzkumníci, vynálezci, architekti, stavitelé, válečníci i lesníci byli vždy muži, kteří změnili povrch země tak, že všechny ostatní druhy se z tohoto hlediska zdají nepodstatné.“ Budovatelé i ničitelé planety, jak vzápětí muže označí, jsou přitom nejparadoxnějším výsledkem evoluce. Agresivitu a jednoduché pudové jednání vyměnili za náročnější evoluční strategie kooperace, invence a hlavně hravosti, kterou Morris označuje za hnací sílu celé moderní doby.

Podle Morrise infantilizace našeho druhu a tzv. neotenie umožnily udržet si zvídavost, touhu experimentovat a inovovat, které stojí za všemi kulturními i civilizačními výdobytky, ale také například za homosexualitou. „Nový muž“ nemusí jen uspokojovat hlad, je navíc gurmán, jeho sexualita neslouží jen reprodukci, ale také k zábavě a experimentování. Kreativita, zvídavost a nápaditost jsou pak nejlépe vidět právě na homosexuálních mužích, kteří v průměru šestkrát častěji dokončují univerzitní vzdělání a šestnáctkrát častěji získávají doktorát.

Morris ovšem není žádný biologický ani kulturní determinista, spíše sběratel zábavných historek, které ukazují spletité vztahy biologie a kultury. Například historku o preferenci dlouhých nosů v 19. století, která málem způsobila, že v roce 1831 kapitán lodi Beagle Robert FitzRoy odmítl mladého vědce Charlese Darwina kvůli jeho kulatému nosu. Věřil totiž podle pouček tehdy populární fyziognomie, že na dlouhé cesty se hodí pouze muži s ostrými orlími nosy. Pohromou pak bylo oholení se Ludvíka VII., kvůli kterému ho údajně opustila Eleonora Akvitanská a vzala si pozdějšího anglického krále Jindřicha II., což nakonec vedlo ke stoleté válce mezi Anglií a Francií.

Po množství knih, které rozpínavost člověka a mužů různě kritizují nebo skrytě obdivují, je tato příjemným překvapením a ukazuje, jak lze o problematickém tématu psát s láskou a humorem, které odzbrojí. Knížka nebourá, ale ani neposiluje stereotypy, není v ní snaha oživit zašlou slávu ani kritika mužů, spíše inspiruje zkoušet různé pohledy a hlavně rozesměje. Morrisovi muži jsou možná občas jenom zkrocené bestie, sám autor je ovšem nejlepší ukázkou muže hravého, přátelského, zvídavého a nápaditého, tedy jedním slovem „nového“.

***

ČESKY NEVYŠLO

The Naked Man: a study of the male body

Desmond Morris Vydalo nakladatelství Jonathan Cape, London 2008. 288 stran.

O autorovi| Denisa Kera, Knihy vybíráme ve spolupráci s pražskými knihkupectvími Academia a Fišer

Autor: