Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Když protipovodňová opatření škodí. Hráze držely vodu v obci, hladina Labe klesala

Česko

  13:20
PRAHA/HOŘÍN - Chvála na protipovodňové zábrany, ať už mobilní, nebo stavěné napevno, přichází po povodňovém týdnu ze všech stran. Obyvatelé Hořína na Mělnicku se k ní však rozhodně nepřipojí. Díky protipovodňovým hrázím se v obci voda držela ještě dlouho poté, co hladina Labe opadla.

V povodněmi zkoušeném Hoříně na Mělnicku se na několika místech podařilo otevřít hráz, která zadržovala vodu v obci. foto: ČTK

Pětašedesát kilometrů od Hořína po proudu, v ústecké čtvrti Střekov, se také stavěly protipovodňové hráze, avšak mobilní. I tady voda překonala povodňové zábrany a vytvořila mezi domy jezero. "Bariéry byly postavené na 110 centimetrů. Hráze nám voda obtekla o padesát čísel," řekla serveru Lidovky.cz starostka Střekova Miroslava Lazarová (ODS). Přesto by však hráze postavila znovu. "Tři dny to vodu udrželo. Byl čas na evakuaci a všechny ostatní práce. Odpouštění vody ve Střekově probíhá ve srovnání s Hořínem neuvěřitelně rychle. "Máme tam hasiče a čerpadla. Něco z té vody vyteklo po ústupu hladiny Labe samovolně a dnes už jsme bez vody," říká s úlevou starostka.

Střekovské nábřeží

Hořín na Mělnicku povodeň silně zasáhla už v roce 2002. Od té doby měla jeho obyvatele proti chránit síť protipovodňových hrází. Paradoxně však způsobila, že voda z obce neodchází ani po výrazném poklesu hladiny řeky.

V úterý se voda z rozvodněného Labe začala přelévat přes protipovodňové hráze a všech 700 obyvatel muselo být evakuováno. Další, z hlediska nynější situace závažnější problém odhalil až pokles hladiny řeky. Hráze, které měly bránit domy před zatopením, totiž bránily vodě v přirozeném odtoku a vytvořily v obci obří lagunu.

Vedení vesnice začalo hledat způsob, jak vodu co nejrychleji upustit. Zábrany nešly rozbít ani rozstřílet a obec zvažovala vykopání umělého koryta přes soukromý pozemek, které by vodu odvedlo. "Na stole bylo více možností, ale hydrostatik a krizový štáb nám doporučil uvolňovat stavidla nenásilnou formou postupně kvůli tomu, že rychlým vypuštěním by voda mohla způsobit obci další škody," vysvětloval starosta Hořína Jaroslav Vrba.

Starosta: Jsem z toho v rozpacích

Voda se tak upouštěla pouze otevíráním stavidel. Ale ani samotné otevírání hrází nebylo vůbec lehké. Na výpusti totiž působil tlak vody z vytvořeného jezera. "Hráz je stavěná na tlak od řeky, ne vody, která se tlačí ven z obce," popsal problémy při otevírání stavidel starosta.

On, stejně jako ostatní obyvatelé obce jsou z protipovodňových opatření, která se v obci vybudovala, rozčarováni. "Jsem z toho na rozpacích," řekl Vrba serveru Lidovky.cz.

Až se Hořín s vodou vypořádá, začne podle svých slov hledat viníka. "Budeme se ptát odpovědných lidí, proč byla hráz vybudována tak, jak byla vybudována. Je to otázka konstrukčního řešení, které schválili vodohospodáři," uvedl Vrba.

Výška hráze byla podle starosty spočítána na padesátiletou vodu s třiceticentimetrovou rezervou. Ani ta však rozbouřenému Labi nedokázala vzdorovat. "Já bych hráze udělal vyšší," podotkl starosta.

ČTĚTE VŠE O POVODNÍCH:

Přesto si nemyslí, že by byla na vině hráz jako taková, ale spíše její chybná výška a konstrukce. "Já bych z toho hráz úplně nevinil, v objektivním důsledku nám ale samozřejmě spíš uškodila. V roce 2002 byla voda pryč dříve," podotkl sklesle.

Pokud se nepodaří zvýšit tempo odtoku, laguna zcela zmizí až za dva měsíce.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!