14. října 2014 20:42 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hrdina žďárské tragédie. Takových chlapů už je málo, vzpomíná kamarád

Petr Vejvoda zachránil spolužačce život. Sám na následky napadení nožem zemřel. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Vejvoda zachránil spolužačce život. Sám na následky napadení nožem zemřel. | foto: Reprofoto

PRAHA Přispěchal spolužačce zachránit život a zaplatil za to tím svým. Úterní tragická událost ve škole ve Žďáru nad Sázavou má svého hrdinu - šesnáctiletého Petra. Na jeho odvážný skutek budou blízcí i místní vzpomínat dlouho. „Byl to chlap, jak má být, a těch už je tady málo,“ řekl České televizi jeho kamarád Filip Pečínka.

Když žena s nožem napadla v pondělí dopoledne v šatně jednu studentku, další dvě běžely právě pro Petra. Ten přispěchal na pomoc, ale žena jej zranila, popsala událost České televizi jedna ze studentek. Vše se odehrálo rychle. Odvážného studenta se ani po dlouhé resuscitaci nepodařilo zachránit.

ČTĚTE VÍCE:

„Hodnej kluk, sportoval, nepil, prostě hodný dítě,“ vzpomíná zdrcený otec zavražděného. Právě on dal médiím svolení se zveřejněním synovy fotografie, aby se lidé dozvěděli o jeho hrdinství.  Chlapec byl členem dobrovolných hasičů a pomáhat druhým měl v povaze. Kromě toho hrál fotbal a nově se učil parkour.

„Byl nadanej,“ hodnotí jeho schopnosti učitel Martin Komárek, který společně s dalšími kamarády uspořádá v úterý mimořádný trénink, na němž předvedou triky, které měl Petr nejraději.

Místní zapalují svíčky za oběti vražedného útoku.
Do Střední školy obchodní a služeb Českomoravského svazu spotřebních družstev...
Nepochopitelná vražda bude pro zdejší společnost těžko vstřebat
Útočncí byla 26letá žena z Olomoucka. Její vztah ke škole i ke studentům...

Petr se ve žďárské obchodní škole učil kuchařem. „Byl kamarádský a všem rád pomohl, ale nebyl konfliktní. Vycházel se všemi, byl i rád středem pozornosti, ale zase ve svých mezích, byl to smíšek pro každou legraci,“ řekl serveru iDNES.cz  jeho šestnáctiletý kamarád Aleš. Podle jeho slov se znali od školky.

„Ve Žďáru se Petr věnoval parkuru, byl do toho hodně zapálený, bavilo ho to,“ zmínil Aleš. Podle starosty si také chodil zacvičit do místní Sokolovny. „Vyhledával adrenalin, měl vysportované tělo a nebál se ho použít,“ uvedl jeden z kamarádů z Nížkova.

Přítel jedné ze studentek, Pavel Homolka, který po incidentu přišel před školu, novinářům řekl, že mu přítelkyně popsala napadení telefonem. Žena, která přišla do školy, prý vypadala zfetovaná. Křičela a pobodala studenta. Pak nastal zmatek. Útočnice následně údajně pořezala jednu studentku na ruce a zatáhla ji do šatny, kde prý měla nějaké rukojmí, napsala ČTK. Útočnici pak policisté zneškodnili elektrickým taserem.

Pro spoustu studentů to bude trauma na celý život

Pro spoustu studentů to bude trauma na celý život

Další dvě studentky a policista jsou zraněni a byli převezeni do nemocnice. Ženu podezřelou z útoku, 26letou Barboru Orlovou, policisté převezli k výslechu a zřejmě na ni uvalí vazbu.

Podle všeho ji čeká obvinění z vraždy. Podle policejní mluvčí Čírtkové už rodičům obětí pomáhá policejní psycholog. Na škole budou kriminalisté zajišťovat důkazy zřejmě až do pozdních večerních hodin.

Lidovky.cz, ČTK