Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hřebejk na Oscara nedosáhne

Česko

LOS ANGELES Český film Kawasakiho růže režiséra Jana Hřebejka nezasáhne do letošního oscarového klání. Nedostal se do užšího výběru snímků, jež se budou ucházet o nominaci na Oscara za nejlepší cizojazyčný snímek. Vyplývá to ze seznamu kandidátů na tuto cenu, který zveřejnila americká Akademie filmových umění a věd.

Do užšího výběru ze šedesáti šesti uchazečů postoupilo devět snímků. Mimo jiné dánský film Lepší svět, jenž v noci z neděle na pondělí získal jako nejlepší zahraniční snímek prestižní ocenění Zlatý glóbus, považované za předzvěst Oscarů. Na seznamu je třeba i mexický snímek Biutiful, který natočil známý režisér Alejandro González Iňárritu a v němž hraje například Javier Bardem.

Denně tři filmy Podle akademie hodnotilo cizojazyčné filmy několik set jejích členů sídlících v Los Angeles od poloviny října do 13. ledna. Šest snímků, které od nich dostaly nejvíc hlasů, pak zvláštní výbor akademie pro Oscara za nejlepší cizojazyčný film doplnil o další tři.

Úspěšné snímky nyní budou hodnotit speciální komise v New Yorku a Los Angeles. Od pátku do neděle se tento týden každý den podívají na tři filmy.

Z jejich následného hlasování pak vzejde závěrečná pětka, již akademie oznámí spolu s dalšími nominacemi příští úterý. Ceny se pak budou předávat 27. února. Ceremoniál budou moderovat herci James Franco a Anne Hathawayová.

Otom, že se bude za Česko ucházet o nominaci na Oscara právě Hřebejkův snímek Kawasakiho růže, rozhodla loni v září Česká filmová a televizní akademie (ČFTA). Režisér již v minulosti získal nominaci na Oscara za film Musíme si pomáhat z roku 2000.

Oscar se nemá přeceňovat, říká Hřejbejk V nedávném rozhovoru řekl, že pokud by se jeho film opět dostal mezi snímky, jež o cenu budou usilovat, považoval by to za čest a „poplácání po zádech“. Samotného Oscara podle něj nelze přeceňovat. Za výhodu ceny ale považuje, že ji každý zná. „Na rozdíl od všech ostatních cen to má velice dlouhou tradici a je tomu věnována mediální pozornost, takže i když divák v Čechách třeba nemusí tušit, že je nějaký festival v Cannes a že se tam uděluje Zlatá palma, tuší, že je nějaké ocenění Oscar,“ řekl Hřebejk.

Vůbec posledním českým filmem, který získal nominaci na Oscara za nejlepší cizojazyčný film, byly Želary režiséra Ondřeje Trojana z roku 2003. Jediným českým filmem, který po revoluci získal Oscara, byl Kolja režiséra Jana Svěráka. Cenu obdržel na konci března 1997.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022
Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022

Od letošního roku platí nová pravidla ohledně asistované reprodukce. Prodlužuje se doba, kdy žena může podstoupit umělé oplodnění hrazené...