Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Česko

Hřib nechápe zařazení metropole na žlutý stupeň semaforu. Nemám důvod Praze škodit, brání se Vojtěch

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Praha - Mapka klasifikace regionů podle stupně zasažení novým typem koronaviru vzbudila hned v den představení rozepři mezi pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti) a ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO).
  18:29aktualizováno  20:09

Hřib řekl, že není jasné, proč by měla být Praha jako jediný region v zemi umístěna ve žlutém stupni „semaforu“, tedy druhém nejvyšším. Vojtěch po jednání vlády uvedl, že nemá důvod Praze škodit. Trvá na objektivitě a odbornosti vyhodnocování dat. Přístup primátora ho mrzí.

„V Praze je reprodukční číslo 1,9, to je poměrně vysoký faktor komunitního šíření, tomu odpovídá řazení Prahy do žluté zóny,“ uvedl ministr. Rerodukční číslo je počet lidí, kteří se v průměru nakazí od každého nemocného.

Semafor ukáže rizikové oblasti v Česku, v současnosti by žlutá svítila pouze v Praze

Ministr dodal, že systém nemůže fungovat tak, že epidemiologové budou vyhodnocovat objektivně data, ale bude se proti tomu bránit „každý starosta a hejtman“. První oficiální mapu ministerstvo vydá za týden.

Praha má podle Hřiba nižší počet nakažených na 100 000 obyvatel než řada jiných okresů, nemá vyšší podíl komunitního šíření ani více hospitalizovaných. Podle ministra ale číslo komunitního šíření v metropoli optimistické není. Odpovědnost je podle něj na místě.

Nový systém má rozdělovat regiony na úrovni okresů na čtyři stupně rizika označené bílou, zelenou, žlutou a červenou barvou. Na pondělní tiskové konferenci padlo, že hlavní město by nyní jako jediné spadalo do žluté, tedy druhé nejvážnější kategorie. První mapu okresů zařazených do stupňů podle epidemiologického rizika zveřejní ministerstvo zdravotnictví 3. srpna.

Armáda napochoduje k Vojtěchovi. Vojáci mají podle Prymuly pomoct i v případě nutnosti masivního testování

Hřib řekl, že i když s myšlenkou jasného plánu opatření navázaného na dostupná data přišli Piráti, vládní provedení mu přijde nešťastné. „A moc nechápu, proč by Praha měla být jako jediná v tom vyšším stupni,“ řekl. Dodal, že i když si podklady ještě podrobně neprošel, protože vláda mu je neposkytla předem, nevidí nyní zásadní parametr, ve kterém by byla metropole z hlediska epidemiologického hlediska nejhorší.

Roušky v lékárnách i u lékaře

S ohledem na to nyní nevidí důvod ke zpřísňování opatření. Pražští hygienici po dohodě s magistrátem ode pondělka zavedli povinnost zakrytí úst a nosu kromě nemocnic i v nepobytových zdravotnických zařízeních, tedy například v lékárnách nebo v čekárnách u lékaře. „Myslím, že opatření v tuto chvíli odpovídá datům,“ řekl primátor. V Praze platí také povinnost nosit roušky v metru, v povrchové MHD to vedení magistrátu a dopravního podniku doporučují.

Vládou představený systém počítá s tím, že vyhodnocení rizika a přijetí nutných opatření by i nadále příslušelo krajským hygienickým stanicím. U druhého nejvyššího stupně by mohli hygienici omezit počty účastníků akcí, omezit otevírací hodiny podniků nebo vyčlenit lůžka v nemocnicích. Zaměstnavatelé by měli zvážit oddělení kontaktu mezi zaměstnanci na jednotlivých směnách. Při nejvyšším stupni rizika by zřejmě platilo doporučení nebo povinnost vyhýbat se kontaktům s jinými lidmi a omezit cesty jen na nezbytné minimum. Omezen by byl i provoz školských zařízení či náboženských nebo sportovních akcí.

Autor: