31. července 2018 9:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hříšní funkcionáři. Dvě třetiny z 33 tisíc nepodaly oznámení o střetu zájmů, hrozí jim pokuty

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Majetkové přiznání (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Majetkové přiznání (ilustrační foto). | foto: Lidové noviny

Přes třicet tři tisíc veřejných funkcionářů podléhá povinnosti podat oznámení o příjmech a jiných majetkových výhodách nabytých v průběhu výkonu funkce v roce 2017. Měli tak učinit do pondělí 30. července, okolo 20 tisíc z nich tak však neučinilo. Pokud tak neučiní ani dodatečně, hrozí jim pokuta až ve výši 50 tisíc korun. Vyplývá to z tiskové zprávy ministerstva spravedlnosti.

Ministerstvo spravedlnosti eviduje v České republice celkem 33 235 veřejných funkcionářů. Ti mají podle zákona o střetu zájmů každoročně povinnost odevzdávat oznámení o svých příjmech, stejně jako o majetkových výhodách a dalších skutečností, na které se zákon vztahuje.

Celých 22 tisíc z nich to ale podle předběžné kontroly ministerstva spravedlnosti neudělalo. Podle zákona je to kvalifikované jako přestupek a funkcionářům  tak hrozí až padesáti tisícové pokuty. Ministerstvo začne jednotlivé případy nahlašovat v průběhu srpna.

Ani po uložení pokuty ale veřejní funkcionáři nepřichází o povinnost oznámení podat. Šancí pro dvacet tisíc hříšníků je dodatečné podání oznámení. Pokud to stihnou do doby, než začne jejich přestupkové řízení, mohou být odpovědnosti za přestupek zcela zbaveni.

Zákon o střetu zájmů označuje za veřejné funkcionáře všechny volené zastupitele, ale také vedoucí pracovníky některých státních institucí, členy vlády nebo například členy Rady pro rozhlasové a televizní vysílaní.

mbMichal Bernáth
  • 2Diskuse
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.