Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hromadila se v něm 30 let zlost, vybil si ji střelbou na mladíka

Česko

  11:15
PLZEŇ - Až patnáct let vězení za pokus o vraždu šestadvacetiletého mladíka hrozí o třicet let staršímu lékaři z Karlových Varů. Praktik Michal Petras si u Krajského soudu v Plzni vyslechl obžalobu. Státní zástupkyně ho viní, že v květnu legálně drženou zbraní postřelil muže, jenž seděl v autě před jeho chalupou. Žádný konflikt mezi oběma se prý předtím nestal. Lékař tvrdí, že chtěl zbraní jen přinutit partu mladých lidí v autě, aby od jeho chalupy odjeli.

Michal Petras u soudu foto: ČTK

Událost se stala letos 24. května kolem 20:00 v obci Dýšina na severním Plzeňsku. Lékař přistoupil k autu a vystřelil na mladíka sedícího na místě spolujezdce. Náboj mu prostřelil hrudník, nalomil obratel, zlomil žebro a pohmoždil plíce. Střela prošla těsně kolem důležitých orgánů, nezasáhla je jen náhodou.

Lékař soudu řekl, že tehdy přijel s manželkou na chalupu na dovolenou. Končil v práci a potřeboval si vybrat volno. Během večera uslyšel za domem hluk, hlasy a křik. Na silnici pak viděl auto s partou mladých, kteří se dohadovali. Skupinu pozoroval, ve chvíli, kdy auto vjelo do jeho plotu z okrasných keřů, rozčílil se a odešel do chalupy pro revolver.

"Chtěl jsem je přinutit k odjezdu. Přistoupil jsem k vozu, řekl jim, ať
jedou. Oni se dohadovali, nereagovali. Chtěl jsem ukázat, že mám zbraň a namířil ji do vozu," uvedl Petras. V tu chvíli se prý muž na místě spolujezdce ohnal, lékař ucukl a zbraň, která neměla pojistku, vystřelila.

Lékař se pak otočil a odešel, podle svých slov se lekl. Neuvědomil si, že je zbraň nabitá, byl prý v afektu, zkratu a nepřemýšlel. U soudu dnes řekl, že mu opakovaně vandalové ničili plot a další věci u chalupy. Když to řešil po dobrém, dokonce mu i vyhrožovali.

"Došlo u mně ke zkratu. Nahromadil se ve mně strach i zlost za těch 30 let, co jsem vše na chalupě budoval. Bylo to ale proti lidem, kteří za nic nemohli," dodal.

Revolver i další zbraň si pořídil dříve, když nastoupil jako lékař na
správu sociálního zabezpečení a čelil anonymním výhrůžkám.
"Zaregistroval jsem ho, až když byl u auta. Řekl něco ve smyslu: jeďte. V mžiku padla rána," uvedl u soudu muž, kterého Petras postřelil. Podle něj parta před chalupou nic neponičila, sešli se tam náhodou, když bratr zraněného jel vyzvednout jeho i přítelkyni. Proti zbrani se prý neohnal.

Lékař, jenž se dnes před soudem znovu mladíkovi omluvil, si zřejmě vyslechne verdikt příští týden.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat