13. dubna 2019 20:25 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hromadné kojení na pobočkách banky. Ženy chystají protest proti vykázání matky z budovy

Kojení - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kojení - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Na konci března upozornila ochranka pražské Raiffeisenbank kojící ženu, aby se zahalila, nebo odešla. Žena banku opustila a o svůj zážitek se podělila na sociálních sítích, což vyvolalo velkou diskuzi, zda se ochranka banky zachovala správně. Přestože se banka matce oficiálně omluvila, v návaznosti na tento incident se matky na Facebooku začaly svolávat na pondělní happening, který bude spočívat v kolektivním kojení na pobočkách.

Protestní akce s názvem Kojit kdekoli (i v Raiffeisen bance) je normální se má konat v pondělí 15. 4. 2019 od jedenácti hodin dopoledne po celém Česku. Účast na facebookové události již přislíbilo přes sto žen, které chtějí dát najevo, že kojení není exhibice.

„Pojďme se spojit a dodat si navzájem sílu, podpořit se v potřebě kojit kdykoli a kdekoli to naše dítě nebo situace vyžaduje,“ doplňují. Ženy se do protestní akce mohou také zapojit tím, že budou na sociálních sítích sdílet své fotky, na kterých kojí své ratolesti. Hapening podpořilo také uskupení Laktační liga, které bojuje za přirozené kojení.

„Jsme zaskočeni přístupem banky, a to banky, která se chlubí klientsky nejpřívětivější bankou roku. Opak je pravdou. Kojící maminka je také klientkou banky a chování k ní je absurdní,“ píše uskupení na svém facebookovém profilu. „Pondělní akce na pobočkách banky chce být radostnou demonstrací za právo na kojení a jeho vstřícné přijetí veřejností,“ informuje o nadcházející protestní akci.

Kojení v Sixtinské kapli

Laktační liga v jiném příspěvku v souvislosti s aktuální kauzou připomíná, že ke kojení na veřejnosti před pěti lety vybízela hlava konzervativní katolické církve. Papež František tehdy vyzval matky, aby nakojily hladové děti během křtu v Sixtinské kapli. „Pokud budou hladové, matky, nakrmte je. Dnes mají hlavní roli děti,“ uvedl tehdy.

Raiffeisenbank akci respektuje a chce umožnit nekonfliktní průběh celé akce. „Jak jsme již uvedli dříve, právo matky kojit kdykoliv a kdekoliv nezpochybňujeme a zaměstnanci na našich pobočkách jej plně respektují. Banka ženám v kojení nikdy bránit nechtěla a ani nebude,“ uvedla pro server Aktuálně.cz, který na incident upozornil, mluvčí banky Petra Kopecká.

Celý incident se odehrál na konci března, kdy si klientka Raiffeisenbank podle svých slov přišla na pobočku vyzvednout peníze. Při dlouhém čekání ale její roční dcera potřebovala nakrmit. Při kojení k ní přišel muž z ostrahy a sdělil ženě, aby přestala „exhibovat“ a šla krmit dítě jinam. Zaměstnanec ochranky se údajně odvolával na to, že se žena nemůže odhalovat ve veřejném prostoru.

„Po mém namítnutí, že přece jen kojím dceru, navíc jsem i částečně schovaná za kočárkem a zahalená svetrem, aby mi nic nevykukovalo, mi řekl, že prostě i tak exhibuju. Muž z ochranky mi vyhrožoval, že pokud neodejdu nakojit dceru mimo prostor banky, nechá mě vyvést,“ pokračuje žena s tím, že se jí nikdo z přítomných nezastal. „Všichni koukali, dcera neustále plakala, tak jsem ji  rychle sbalila i s kočárem a nakojila jsem ji na Jungmannově náměstí,“ líčila podle Aktuálně.cz žena. 

Po tomto incidentu se do banky vrátila a upozornila ochranku, že její přístup byl pro ni ponižující. Ostraha však měla argumentovat tím, že přítomným mužům bylo nepříjemné, když vedle nich kojila. „Ještě i starší pánové před vámi mi poděkovali, že jsem vás upozornil, protože jim to bylo hodně nepříjemné, že jste vedle nich kojila,“ měla říct ženě podle serveru ostraha.

„Člen ochranky klientku požádal o zahalení, nikoliv o opuštění pobočky. Určitě se však mohl a měl zachovat lépe a ke kojící ženě vstřícněji. Za jeho chování jsme se již klientce osobním dopisem omluvili,“ reagovala pro iDNES.cz mluvčí banky Petra Kopecká. Situace podle ní nebyla tak vyhrocená, jak byla popsána na sociálních sítích. Kopecká také upozorňuje na kamerový záznam, ze kterého je poznat, že člen ochranky se ženu snažil upozornit, že to ostatním klientům vadí a žádal ji, aby se zahalila. 

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz