Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hromadné neštěstí v Praze? Jako skladiště mrtvol poslouží i led hokejového stadionu

Česko

  12:04
PRAHA - Obvykle v něm zápolí hokejisté nebo bruslí školáci a senioři. V případě potřeby se ale pražský zimní stadion Hvězda může proměnit v improvizovanou márnici pro stovky mrtvých těl. Hlavní město s tamní ledovou plochou počítá ve svém havarijním plánu při hromadném neštěstí s vysokým počtem obětí.

Ledová plocha zimního stadionu HC Hvězda Praha. foto: Hlavní město Praha

30. října 1975. V zahrádkářské kolonii v Praze-Suchdole se po nezvládnutém přistávacím manévru zřítilo jugoslávské dopravní letadlo. Jednu z nejtragičtějších událostí v dějinách hlavního města tehdy nepřežilo podle některých zdrojů až 79 lidí.

Útok nervovým plynem v Česku, třeba kvůli Kimovu strýci v nemilosti? Jsme připraveni, tvrdí hasiči i vojáci

Podobné nešťastné situace se Praze v novodobé historii naštěstí vyhýbají. Kdyby na ně ale přeci jen došlo, město s nimi počítá ve svém havarijním plánu. A to dokonce v takové šíři, že ví, jak by případně nakládalo s vyšším množstvím mrtvých těl. Podle zjištění serveru Lidovky.cz je jednou ze záložních variant, že by je umístila do hokejové arény v Praze 6.

„V případě události s vysokým počtem obětí, kdy by nepostačovala kapacita ústavů soudního lékařství, se počítá i s využitím ledové plochy HC Hvězda Praha,“ potvrdil serveru Lidovky.cz mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Zimní stadion HC Hvězda Praha.
Okolí zimního stadionu Hvězda, který se nachází v ulici Na Rozdílu v Praze 6.

K něčemu takovému podle jeho slov může dojít ve chvíli, kdy by si tragédie vyžádala více než sto obětí. Jako nejpravděpodobnější scénář této situace se v české metropoli jeví právě dopravní havárie nebo útok ve stanici metra.

Hasiči: Jde o citlivé informace

Zimní stadion Hvězda se nachází v ulici Na Rozdílu v městské čtvrti Vokovice. Z jedné strany je obklopený vilami, z té druhé panelovými domy. Pravidelně jej využívá především stejnojmenný hokejový klub, jenž arénu spravuje. Ledová plocha ale zároveň slouží veřejnosti, bruslí na ní školáci i senioři. O tom, že by v případě potřeby mohla mít jiný účel, nemají zástupci klubu podle generálního manažera Michaela Grimma ani tušení.

Zimní stadion Hvězda z jedné části obklopován vilami, z té druhé panelovými domy.

Havarijní plán hlavního města, jenž popisuje řešení mimořádných událostí, je plně v režii pražských hasičů. Ti ale možnost, že by se stadion Hvězda proměnil ve skladiště těl, nechtějí ze strategických důvodů komentovat.

„Jedná se o citlivé informace, které bychom nechtěli takto otevřeně prezentovat v médiích,“ řekl serveru Lidovky.cz ředitel Odboru ochrany obyvatelstva a krizového řízení Štefan Molnár. „Informace jsou vnitřního charakteru a sdílíme je pouze v rámci všech složek IZS,“ dodal vzápětí s tím, že veřejnost by hasiči informovali až v případě, kdy by podobná situace nastala.

Proč se tak v havarijním plánu počítá zrovna s ledovou plochou na Hvězdě lze jen odvozovat. Nicméně se jedná o místo s rozlehlými chlazenými prostory, které jsou pro uchování těl nezbytné. V jeho blízkosti se navíc vyskytuje Vojenská ústřední nemocnice.

Zimní stadion Hvězda se nachází v Praze 6 nedaleko městské čtvrti Dejvice.

Stejně tak není zřejmé, jak by se daná skutečnost a s ní spojená opatření dotkla okolního obyvatelstva a zdali jsou pro účely tohoto typu vyčleněny i jiné objekty v Praze.

Pokud by se jednalo o událost, která by si vyžádala více než tisíc lidských životů, její řešení by přešlo pod velení armády. Ta by v takovém případě mohla vybudovat i polní kontejnerovou márnici.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat