Středa 24. února 2021svátek má Matěj 1 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hromadné neštěstí v Praze? Jako skladiště mrtvol poslouží i led hokejového stadionu

Ledová plocha zimního stadionu HC Hvězda Praha. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ledová plocha zimního stadionu HC Hvězda Praha. | foto: Hlavní město Praha

PRAHA Obvykle v něm zápolí hokejisté nebo bruslí školáci a senioři. V případě potřeby se ale pražský zimní stadion Hvězda může proměnit v improvizovanou márnici pro stovky mrtvých těl. Hlavní město s tamní ledovou plochou počítá ve svém havarijním plánu při hromadném neštěstí s vysokým počtem obětí.

30. října 1975. V zahrádkářské kolonii v Praze-Suchdole se po nezvládnutém přistávacím manévru zřítilo jugoslávské dopravní letadlo. Jednu z nejtragičtějších událostí v dějinách hlavního města tehdy nepřežilo podle některých zdrojů až 79 lidí.

Podobné nešťastné situace se Praze v novodobé historii naštěstí vyhýbají. Kdyby na ně ale přeci jen došlo, město s nimi počítá ve svém havarijním plánu. A to dokonce v takové šíři, že ví, jak by případně nakládalo s vyšším množstvím mrtvých těl. Podle zjištění serveru Lidovky.cz je jednou ze záložních variant, že by je umístila do hokejové arény v Praze 6.

„V případě události s vysokým počtem obětí, kdy by nepostačovala kapacita ústavů soudního lékařství, se počítá i s využitím ledové plochy HC Hvězda Praha,“ potvrdil serveru Lidovky.cz mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Zimní stadion HC Hvězda Praha.
Okolí zimního stadionu Hvězda, který se nachází v ulici Na Rozdílu v Praze 6.

K něčemu takovému podle jeho slov může dojít ve chvíli, kdy by si tragédie vyžádala více než sto obětí. Jako nejpravděpodobnější scénář této situace se v české metropoli jeví právě dopravní havárie nebo útok ve stanici metra.

Hasiči: Jde o citlivé informace

Zimní stadion Hvězda se nachází v ulici Na Rozdílu v městské čtvrti Vokovice. Z jedné strany je obklopený vilami, z té druhé panelovými domy. Pravidelně jej využívá především stejnojmenný hokejový klub, jenž arénu spravuje. Ledová plocha ale zároveň slouží veřejnosti, bruslí na ní školáci i senioři. O tom, že by v případě potřeby mohla mít jiný účel, nemají zástupci klubu podle generálního manažera Michaela Grimma ani tušení.

Zimní stadion Hvězda z jedné části obklopován vilami, z té druhé panelovými...

Zimní stadion Hvězda z jedné části obklopován vilami, z té druhé panelovými domy.

Havarijní plán hlavního města, jenž popisuje řešení mimořádných událostí, je plně v režii pražských hasičů. Ti ale možnost, že by se stadion Hvězda proměnil ve skladiště těl, nechtějí ze strategických důvodů komentovat.

„Jedná se o citlivé informace, které bychom nechtěli takto otevřeně prezentovat v médiích,“ řekl serveru Lidovky.cz ředitel Odboru ochrany obyvatelstva a krizového řízení Štefan Molnár. „Informace jsou vnitřního charakteru a sdílíme je pouze v rámci všech složek IZS,“ dodal vzápětí s tím, že veřejnost by hasiči informovali až v případě, kdy by podobná situace nastala.

Proč se tak v havarijním plánu počítá zrovna s ledovou plochou na Hvězdě lze jen odvozovat. Nicméně se jedná o místo s rozlehlými chlazenými prostory, které jsou pro uchování těl nezbytné. V jeho blízkosti se navíc vyskytuje Vojenská ústřední nemocnice.

Zimní stadion Hvězda se nachází v Praze 6 nedaleko městské čtvrti Dejvice.

Zimní stadion Hvězda se nachází v Praze 6 nedaleko městské čtvrti Dejvice.

Stejně tak není zřejmé, jak by se daná skutečnost a s ní spojená opatření dotkla okolního obyvatelstva a zdali jsou pro účely tohoto typu vyčleněny i jiné objekty v Praze.

Pokud by se jednalo o událost, která by si vyžádala více než tisíc lidských životů, její řešení by přešlo pod velení armády. Ta by v takovém případě mohla vybudovat i polní kontejnerovou márnici.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky

Tipsport extraliga - 48. kolo

25.2. Sparta Praha 18:00 Litvínov
26.2. Plzeň 16:30 Vítkovice
26.2. Mountfield HK 17:00 Třinec
26.2. České Budějovice 17:00 Olomouc
26.2. Karlovy Vary 17:30 Zlín
26.2. Mladá Boleslav 17:30 Pardubice
26.2. Kometa Brno 18:00 Liberec

Tipsport extraliga - 47. kolo

Tipsport extraliga

Tým Z V VP. PP. P S B
1. HC Oceláři Třinec 47 30 0 0 8 174:116 103
2. HC Sparta Praha 47 29 0 0 9 174:105 99
3. BK Mladá Boleslav 47 22 0 0 12 148:111 85
4. Bílí Tygři Liberec 47 22 0 0 13 138:107 85
5. Mountfield HK 47 24 0 0 16 130:111 83
6. HC Škoda Plzeň 47 20 0 0 15 145:122 78

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!