18. května 2010 14:46 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hromadnou výpověď chce dát každý desátý nemocniční lékař

Nemocnice, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nemocnice, ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Lékaři chtějí přidat, hrozí proto hromadnou výpovědí. Ke kampani lékařských odborů s názvem Děkujeme odcházíme se zatím přidalo 1500 nemocničních lékařů, členů i nečlenů Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů. Připravenost podat výpověď stvrdili svým podpisem.

Na dnešním mimořádném sněmu lékařské odbory vyzvaly všechny lékaře v nemocnicích, aby se k nim připojili. V nemocnicích jich pracuje dohromady 16 tisíc.

"Požadujeme jednotnou mzdovou tabulku s upraveným tarifem, aby začínající lékař měl 215 korun na hodinu a plně erudovaný 430 korun. Teď má začátečník na hodinu 100 korun a lékař s dvacetiletou praxí něco přes 200," řekl předseda Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů (LOK-SČL) Martin Engel. Lékařské odbory mají 5100 členů.

Čtěte také:


Průměrný plat lékaře by tak z nynějších 45 tisíc až 50 tisíc měl stoupnout na 70.800 korun, tedy zhruba na trojnásobek průměrného platu v zemi. Požadavek dnes schválilo všech 90 delegátů, kteří se na sněmu v Praze sešli, uvedl Engel.

Kolik berou lékaři v Česku


Požadavky lékařů? Zcela mimo realitu, říká ministerstvo
Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Vlastimila Sršně jsou požadavky lékařských odborů "zcela mimo realitu a možnosti zadluženého státu", zvláště v době ekonomické krize. Když se ekonomice dařilo, byl meziroční nárůst úhrad pojišťoven za léčení zhruba o deset procent a projevil se také na platech lékařů a dalšího personálu, řekl Sršeň.

Požadavek lékařských odborů na jednotnou mzdovou tabulku ministerstvo rovněž odmítá. "Jednotný způsob odměňování není v žádném standardním systému zdravotnictví. Ministerstvo podporuje, aby lékaři byli odměňováni podle schopností, náročnosti a kvality práce," zdůraznil.

Stát by se podle Engela měl stydět, že tyto peníze ještě lékaři nemají. Uvedl, že požadavek LOK-SČL by zvýšil výdaje zdravotních pojišťoven zhruba o pět miliard. Nyní zdravotnictví spotřebuje 260 miliard ročně. Politici je podle Engela najdou, když zamezí korupci a stát zvýší platby zdravotního pojištění za státní pojištěnce.

Lékaři dali politikům půlroční ultimátum
"Pokud nebudou řešeny problémy ve zdravotnictví, dojde ke krajnímu protestu LOK-SČL a lékaři v nemocnicích podají hromadnou výpověď," varoval. Tak radikální cestu použili zatím jen lékaři v Polsku. Pokud by lékaři dávali výpověď k 31. prosinci, dostaly by se nemocnice při dvouměsíční výpovědní lhůtě do problémů v březnu 2011. Většina zařízení by neměla dost lékařů na to, aby zajistila zdravotní péči. Situace je nyní podle Engela "tragická". Politici musejí přistoupit k zásadním řešením. LOK-SČL jim na to dává půl roku. "Nechceme zasahovat do předvolebního boje, je to námět pro politickou reprezentaci po volbách," zdůraznil Engel.

Nyní mají lékaři ve státních nemocnicích vyšší platy než v soukromých, protože státní nemocnice se řídí ministerskými platovými tabulkami. V akciových společnostech jsou platy smluvní a záleží jen na finančních možnostech zařízení, kolik lékařům dá. Výzva LOK-SČL má podle Engela obrovskou podporu v menších nemocnicích, kde už nyní je lékařů nedostatek a je problém získat nové. V Praze zatím je podpora menší.

"Nechápeme, proč lékaři volají po srovnání základních platů bez rozdílu, a to bez ohledu na náročnost medicínského oboru a skutečný výkon konkrétního lékaře," reagovala předsedkyně Asociace nemocnic a ředitelka Fakultní nemocnice Plzeň Jaroslava Kunová.

Lékařské odbory se dnes shodly také na tom, že je nutné změnit postgraduální vzdělávání lékařů a úhradovou vyhlášku pro letošní rok, podle níž jsou placena zdravotnická zařízení za léčení pacientů. "Věříme, že politici pochopí vážnost situace a požadavky budou řešit zodpovědně. My z nich neustoupíme. Už totiž není kam," shrnul Engel.

Lidovky.cz, ČTK