130 let

Hrozí jim výpověď. Tak se jistí

Česko

Hrozba ztráty zaměstnání nutí lidi se pojišťovat. Výrazný zájem o tyto pojistky se očekává příští rok

PRAHA Z rostoucí nezaměstnanosti, která přidělává vrásky na čele propuštěným i ekonomům, mohou mít radost pojišťovny. S tím, jak přibývá počet zájemců o pojistky proti ztrátě zaměstnání, začínají inovovat své produkty. Včera svoji novinku představila například Česká pojišťovna ve spolupráci s dceřinou společností ČP Zdraví.

„Od počátku prosince máme v nabídce nové pojištění, kde pokrýváme finanční rizika spojená s vlastnictvím domů a bytů. Klienti si mohou pojistit všechny stálé platby jako kupříkladu splátky úvěrů, úhrady za elektřinu a další služby v případech, kdy přijdou o zaměstnání nebo jsou v pracovní neschopnosti,“ uvedl včera Miroslav Chlumský, generální ředitel ČP Zdraví.

Takováto kombinace pojištění je na trhu dosud unikátní. Očekává se, že zájem o podobné pojistky rychle poroste. Spouštěcím mechanismem bude právě hrozba, že lidé mohou přijít o práci. Právě pro příští rok se očekává, že lidí bez práce ještě výrazně přibude.

S tím se také zvýší i podíl nesplácených úvěrů u domácností. Podle odhadu České národní banky mohou delikventní klienti dosáhnout až sedmi procent. Dosud se jedná o méně než čtyři procenta. „Domácí bankovní sektor zaznamená nemalý nárůst kreditního rizika. A to je největší úskalí, které banky čeká v příštím roce,“ uvedl Robert Holman, člen bankovní rady ČNB.

Lidé si hrozbu ztráty zaměstnání a s tím spojené velké komplikace dobře uvědomují a již nyní přibývá těch, kteří se proti tomuto riziku připojišťují. To platí i pro případ pracovní neschopnosti. „V rámci životního pojištění nabízíme klientům i připojištění, kde mohou získat denní odškodné za pracovní neschopnost. A lidé na to hodně slyší,“ uvedla například Renata Svobodová, tisková mluvčí České podnikatelské pojišťovny.

Rostoucí zájem o pojistky proti ztrátě zaměstnání a pracovní neschopnosti pociťují i bankovní domy. „Pojištění pro případ ztráty zaměstnání si v případě spotřebitelských úvěrů nyní uzavírá asi 30 procent klientů. Před rokem to přitom bylo jen asi dvanáct procent,“ uvedla také Kristýna Havligerová, mluvčí České spořitelny.

Podobné zkušenosti mají i stavební spořitelny. „V současné době zaznamenáváme nejen zájem lidí si pojišťovat nové půjčky. Přicházejí k nám lidé, kteří si dopojišťují i starší úvěry,“ uvedla Hana Vaněčková, mluvčí Modré pyramidy.

S tím, jak přibývá zájemců o pojistky proti ztrátě místa, inovují pojišťovny své produkty

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás