Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hrozí únik „mozků“ do zahraničí

Česko

Kvalita základního výzkumu je ohrožena, uvádí se v prohlášení Předsednictva Klubu Českých hlav

Členy Klubu Českých hlav jsou významní vědečtí pracovníci převážně z českých univerzit a z ústavů Akademie věd ČR. Členové si uvědomují nutnost vládní reformy vědy a výzkumu, ale její současná realizace, která vede ke snížení rozpočtu na vědu a výzkum proti střednědobému plánu, je znepokojující, a to i v době světové ekonomické krize.

Přitom je již dnes zřejmé, že jedinou cestou k ekonomickému rozvoji naší republiky je zvýšený důraz na výzkum, vývoj a na uplatnění produktů s vysokou technologickou úrovní. Odchod firem s výrobou nevyžadující vysokou kvalifikaci pracovníků a nezhodnocující intelektuální přínos vědeckých výsledků do zemí s levnější pracovní silou již začal.

Česká republika se přihlásila k Lisabonské deklaraci, a tedy k cíli poskytovat do roku 2010 nejméně tři procenta HDP na výzkum a vývoj. Členové klubu jsou si vědomi, že v současné době již není tento cíl reálný.

Usnesení vlády z 29. června 2009 k návrhu výdajů státního rozpočtu na výzkum, vývoj a inovace na rok 2010 s výhledem na léta 2011 a 2012 však svědčí o tom, že se Česká republika tomuto cíli, přes všechna prohlášení o podpoře výzkumu a vývoje, spíše vzdaluje.

Zároveň je patrná tendence k přerozdělení prostředků poskytovaných ze státního rozpočtu na výzkum a vývoj ve prospěch aplikovaného výzkumu na úkor základního výzkumu.

Zkušenosti z vyspělých zemí však učí, že bez kvalitního základního výzkumu nemůže být kvalitní ani aplikovaný výzkum. Členové klubu proto doporučují, aby posílení prostředků na aplikovaný výzkum bylo realizováno opatřeními stimulujícími soukromý sektor k financování aplikovaného výzkumu tak, aby bylo dosaženo předpokládaného stavu v souvislosti s Lisabonskou deklarací (jedno procento HDP na výzkum a vývoj ze státního rozpočtu, dvě procenta ze soukromého sektoru).

Obnovte jednání o rozpočtu Členové klubu v této souvislosti naléhavě doporučují, aby byla Metodika hodnocení výsledků výzkumu a vývoje přepracována, neboť dosavadní hodnocení neodpovídá kritériím, kterými je věda hodnocena ve vyspělých zemích.

Přepracování Metodiky hodnocení by mělo ovlivnit rozdělování institucionálních finančních prostředků na vědu a výzkum tak, aby se finanční prostředky dostaly k těm nejlepším vědeckým institucím a aby financování bylo co nejefektivnější. Současná kritéria jsou i přes dlouhou diskusi nevyvážená a nedávají reálný obraz o skutečné kvalitě institucí ve výzkumu, vývoji a inovacích.

Členové klubu dále vyzývají představitele české vlády, představitele univerzit a Akademie věd ČR, aby obnovili jednání o rozpočtu na výzkum, vývoj a inovace na r. 2010.

Zásadní skokový meziroční pokles institucionálních prostředků pro kteroukoli vědeckou instituci, která musí pracovat s dlouhodobou vizí, povede ke značnému poklesu kvality našeho základního výzkumu jak na Akademii věd, tak ve svém důsledku i na univerzitách, a projeví se negativně rovněž na stavu našeho aplikovaného výzkumu.

Důsledky úniku „mozků“ do zahraničí jsou již dnes zřetelné a dále se prohloubí. Vědečtí pracovníci – členové Klubu Českých hlav – považují současný stav za nekoncepční. Případné snižování institucionálních prostředků, vynucené zhoršenou ekonomickou situací, by mělo být realizováno citlivě a v takovém časovém horizontu, aby neohrožovalo samotnou existenci některých vědeckých institucí a mohlo být kompenzováno v dlouhodobější perspektivě adekvátním nárůstem účelových prostředků ve veřejných soutěžích.

Jestliže nedojde ke změně a finanční krácení bude pokračovat, bude ohrožen nejen vědecký výzkum v ČR, ale v důsledku nedostatku kvalifikovaných pracovníků i účelné čerpání prostředků ze strukturálních fondů EU.

Prohlášení podepsali profesorka Eva Syková (předsedkyně Předsednictva Klubu Českých hlav, docent Josef Průša (místopředseda) a profesoři Petr Čársky, Jiří Hanika, Pavel Klener, Pavel Kratochvíl a Ladislav Musílek.

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Prodej rodinného domu, Chlumec nad Cidlinou
Prodej rodinného domu, Chlumec nad Cidlinou

Čelakovského, Chlumec nad Cidlinou - Chlumec nad Cidlinou I, okres Hradec Králové
2 690 000 Kč