Sobota 15. května 2021svátek má Žofie 16 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hrůzou je evropské zelenání, komentuje exprezident Klaus volby do EP

Václav Kalus starší. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Kalus starší. | foto:  David Neff, MAFRA

PRAHA „Hrozí, že demokracie ještě dále ustoupí do pozadí a že nebudou rozhodovat volení politikové, ale klimatické Grety a bezbarví úředníci,“ říká v rozhovoru pro LN bývalý prezident Václav Klaus. Pozitivní změny v Evropské unii podle něj po volbách nenastanou.

Václav Klaus patří mezi nejhlasitější kritiky Evropské unie v Česku, v Evropě i ve světě. Pár dní před volbami do Evropského parlamentu se zúčastnil i mítinku britské Strany pro brexit.

Klaus zde ve svém projevu zdůraznil nedemokratickou povahu unijních struktur a radost, že se Britové rozhodli dát Bruselu sbohem. „Když jsme poprvé slyšeli výsledky referenda o  brexitu, mnoho Čechů otevíralo lahve s šampaňským. Byla to skvělá událost pro vás i nás,“ zmínil ve svém desetiminutovém projevu.

Brexitová strana Nigela Farage vyhrála se ziskem 32 procent, v europarlamentu bude mít minimálně 28 zástupců.

LN: Jste spokojený s výsledky voleb?

S výsledky voleb nemohu být spokojen, neboť žádné výsledky nejsou. Kvantitativní data nejsou ve své mnohovrstevnatosti ani přehledná, ani důležitá. Volby neřekly nic podstatného – nedotkly se bezprostředně základní otázky budoucnosti Evropy a nás všech: zda zůstaneme „Evropou národů“, nebo budeme už navěky „Evropou Bruselu“. Až na výjimky politické strany zúčastněné ve volbách tuto otázku zřetelně nenastolovaly.

LN: Překvapilo vás, jak to dopadlo?

Moc překvapivého tam nebylo. U nás je to snad jedině úžasný trest, který dopadl na bezbarvou, rozplizlou a stále více k extrémní levici se přibližující ČSSD. A to ještě má ČSSD ministra zahraničí. Přes obří mediální útok v podstatě obstálo ANO, a to měli největší účast ve volbách progresivističtí „městští liberálové“, kteří ANO nevolí. Nikdo nepřipomíná to, že u nás ve všech volbách uvnitř parlamentního volebního období vládnoucí strana vždy prohrávala. Skoro jsem čekal, že díky této struktuře voličů lepší výsledek získají Piráti. Naštěstí se to nestalo. I tak získala tato strana šanci pokoušet se v Bruselu konfiskovat dočasně prázdné byty, když už to zkoušela v Praze.

Nečekal jsem tak pěkný výsledek Kaczyńského PiSu, výborně obstál Orbán, raduji se z výsledků Farage – i když nevím, k čemu to ve Velké Británii povede. Potěšil mne volební výsledek Salviniho v Itálii. Hrůzou je evropské „zelenání“, zejména výsledek Zelených v Německu. (Zelení se v Německu umístili se ziskem 22 procent hlasů druzí po vládnoucí CDU – pozn. red.)

LN: Čekáte změnu ve fungování EU?

Změnu ve fungování EU bohužel nečekám. Evropský parlament až zas tak velkou roli nemá a výsledky žádný zřetelný otřes nepřinesly. Přinesly smutek těm, kdo si nepřejí „Evropu Bruselu“, a uspokojení těm, kdo vědí, že všechno zůstává při starém.

Zastrašování voličů vedlo k tomu, že strašně těžko vznikají a  prosazují se k Evropské unii kritické politické strany. Všiml si toho jen Jiří Weigl: „Je paradoxem, že česká veřejnost dlouhodobě vykazuje největší skepsi a nespokojenost s poměry v EU, ale ve volbách tento fenomén žádnou roli nesehrál.“ Proto tolik lidí zůstalo doma, proto tolik lidí nemělo koho volit.

LN: Jaká je vaše prognóza budoucnosti EU v nejbližší době?

Nečekám žádné změny. EU zůstane v permanentní krizi – a rozpolcenosti mezi těmi, kteří by změnu chtěli, a těmi, kteří se jí zuby nehty brání. Evropa zůstane nejpomaleji rostoucím regionem světa a  bude se tvářit, že jí to vůbec nevadí. Hrozí, že demokracie ještě dále ustoupí do pozadí a že nebudou rozhodovat volení politikové, ale klimatické Grety (Thunbergová, švédská 16letá aktivistka – pozn. red.) a už desetiletí se v budovách EU „skrývající“ bezbarví úředníci, kteří mají jediný zájem maximalizovat počet měsíčních platů – přicházejících od evropských daňových poplatníků. Ale není kam emigrovat.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Narodilo se mi miminko. Jak pro něj vybrat tu správnou dětskou kosmetiku?
Narodilo se mi miminko. Jak pro něj vybrat tu správnou dětskou kosmetiku?

Také jste si do porodnice zabalila klasický set: vlhčené ubrousky, krém na zadeček a dětský olejíček? Víte ale, že tím péče o pokožku miminka...