Pátek 19. srpna 2022, svátek má Ludvík
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hrůzou je evropské zelenání, komentuje exprezident Klaus volby do EP

Česko

  5:00
PRAHA - „Hrozí, že demokracie ještě dále ustoupí do pozadí a že nebudou rozhodovat volení politikové, ale klimatické Grety a bezbarví úředníci,“ říká v rozhovoru pro LN bývalý prezident Václav Klaus. Pozitivní změny v Evropské unii podle něj po volbách nenastanou.

Václav Kalus starší. foto:  David Neff, MAFRA

Václav Klaus patří mezi nejhlasitější kritiky Evropské unie v Česku, v Evropě i ve světě. Pár dní před volbami do Evropského parlamentu se zúčastnil i mítinku britské Strany pro brexit.

‚Když jste zvolili brexit, my otvírali šampaňské.‘ Václav Klaus starší promluvil na akci Strany pro brexit

Klaus zde ve svém projevu zdůraznil nedemokratickou povahu unijních struktur a radost, že se Britové rozhodli dát Bruselu sbohem. „Když jsme poprvé slyšeli výsledky referenda o  brexitu, mnoho Čechů otevíralo lahve s šampaňským. Byla to skvělá událost pro vás i nás,“ zmínil ve svém desetiminutovém projevu.

Brexitová strana Nigela Farage vyhrála se ziskem 32 procent, v europarlamentu bude mít minimálně 28 zástupců.

LN: Jste spokojený s výsledky voleb?

S výsledky voleb nemohu být spokojen, neboť žádné výsledky nejsou. Kvantitativní data nejsou ve své mnohovrstevnatosti ani přehledná, ani důležitá. Volby neřekly nic podstatného – nedotkly se bezprostředně základní otázky budoucnosti Evropy a nás všech: zda zůstaneme „Evropou národů“, nebo budeme už navěky „Evropou Bruselu“. Až na výjimky politické strany zúčastněné ve volbách tuto otázku zřetelně nenastolovaly.

LN: Překvapilo vás, jak to dopadlo?

Moc překvapivého tam nebylo. U nás je to snad jedině úžasný trest, který dopadl na bezbarvou, rozplizlou a stále více k extrémní levici se přibližující ČSSD. A to ještě má ČSSD ministra zahraničí. Přes obří mediální útok v podstatě obstálo ANO, a to měli největší účast ve volbách progresivističtí „městští liberálové“, kteří ANO nevolí. Nikdo nepřipomíná to, že u nás ve všech volbách uvnitř parlamentního volebního období vládnoucí strana vždy prohrávala. Skoro jsem čekal, že díky této struktuře voličů lepší výsledek získají Piráti. Naštěstí se to nestalo. I tak získala tato strana šanci pokoušet se v Bruselu konfiskovat dočasně prázdné byty, když už to zkoušela v Praze.

Nečekal jsem tak pěkný výsledek Kaczyńského PiSu, výborně obstál Orbán, raduji se z výsledků Farage – i když nevím, k čemu to ve Velké Británii povede. Potěšil mne volební výsledek Salviniho v Itálii. Hrůzou je evropské „zelenání“, zejména výsledek Zelených v Německu. (Zelení se v Německu umístili se ziskem 22 procent hlasů druzí po vládnoucí CDU – pozn. red.)

LN: Čekáte změnu ve fungování EU?

Změnu ve fungování EU bohužel nečekám. Evropský parlament až zas tak velkou roli nemá a výsledky žádný zřetelný otřes nepřinesly. Přinesly smutek těm, kdo si nepřejí „Evropu Bruselu“, a uspokojení těm, kdo vědí, že všechno zůstává při starém.

Zastrašování voličů vedlo k tomu, že strašně těžko vznikají a  prosazují se k Evropské unii kritické politické strany. Všiml si toho jen Jiří Weigl: „Je paradoxem, že česká veřejnost dlouhodobě vykazuje největší skepsi a nespokojenost s poměry v EU, ale ve volbách tento fenomén žádnou roli nesehrál.“ Proto tolik lidí zůstalo doma, proto tolik lidí nemělo koho volit.

LN: Jaká je vaše prognóza budoucnosti EU v nejbližší době?

Nečekám žádné změny. EU zůstane v permanentní krizi – a rozpolcenosti mezi těmi, kteří by změnu chtěli, a těmi, kteří se jí zuby nehty brání. Evropa zůstane nejpomaleji rostoucím regionem světa a  bude se tvářit, že jí to vůbec nevadí. Hrozí, že demokracie ještě dále ustoupí do pozadí a že nebudou rozhodovat volení politikové, ale klimatické Grety (Thunbergová, švédská 16letá aktivistka – pozn. red.) a už desetiletí se v budovách EU „skrývající“ bezbarví úředníci, kteří mají jediný zájem maximalizovat počet měsíčních platů – přicházejících od evropských daňových poplatníků. Ale není kam emigrovat.

Autor:

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Mohlo by vás zajímat