MNICHOV/PRAHA V mnichovském ústředí Křesťanskosociální unie (CSU) se v pondělí svítilo dlouho do noci. Dvacet čtyři hodin poté, co byly oznámeny výsledky zemských voleb, se vedení této bavorské strany sešlo na krizovém zasedání. A někdy po půlnoci bylo jasno: zodpovědnost za katastrofální výsledek CSU ve volbách převezme předseda strany Erwin Huber. Naopak bavorský premiér Günther Beckstein zůstává ve funkci.
„Na mimořádném sjezdu CSU (25. října) dám k dispozici svůj post. Poskytuji tímto své straně šanci na nový začátek v čele s někým novým,“ prohlásil včera dopoledne Huber. Jím vedená CSU získala v nedělním hlasování pouhých 43 procent hlasů – před pěti lety přitom stranu její tehdejší šéf Edmund Stoiber dovedl k zisku 60 procent hlasů. Křesťanští sociálové tak po více než čtyřech desetiletích přišli o absolutní většinu v zemském sněmu a v nové konstelaci budou muset hledat koaličního partnera.
Ještě během volební noci přitom dvaašedesátiletý Huber, který také zastává post ministra financí v bavorské vládě, jakékoliv úvahy o své rezignaci rozhodně odmítal. A v podobném duchu mluvil také před pondělním zasedáním předsednictva strany. Tlak na jeho osobu byl ale příliš velký.
Huberova „křižácká výprava“ Vnitrostraničtí kritikové Huberovi vytýkali především naprostou ztrátu smyslu pro realitu. Zatímco po březnových obecních volbách vyzýval premiér Beckstein stranu k zamyšlení, považoval Huber výsledek ve výši 45 procent za potvrzení správnosti své politiky.
V době, kdy vrcholila kampaň před nedělními volbami, Huber navíc vyhlásil „křižácké tažení“ proti straně Levice. Jak připomíná Bavorský rozhlas, šéf CSU tak této malé levicové straně podle mnohých přisoudil příliš velký význam. Technokratu Huberovi, který převzal vedení ve straně po Stoiberovi teprve před rokem, byl navíc vytýkán naprostý nedostatek charismatu a schopnosti navázat bezprostřední kontakt s voliči.
Loni to ještě nevyšlo...
Dát se na pivní slavnosti do řeči s běžnými občany není naopak žádným problémem pro Horsta Seehofera. Právě spolkový ministr zemědělství a dosavadní místopředseda CSU má Hubera nahradit. Včera potvrdil svůj zájem o funkci. „Chci co nejdříve znovu získat důvěru obyvatel v CSU,“ prohlásil včera v Mnichově.
Na rozdíl od poněkud suchopárného Hubera je Seehofer podle agentury Reuters zosobněním „joie de vivre“, na niž jsou Bavoři tak hrdí. „Radost ze života“ se mu však stala osudnou loni, když se poprvé ucházel o předsednictví v CSU. Pár měsíců předtím totiž vyšlo najevo, že Seehofer měl milenku a té se narodilo dítě. Devětapadesátiletý ministr mladou ženu opustil a vrátil se k manželce. A do čela CSU se dostal Huber.
Seehofer v minulost vedl spolkový resort zdravotnictví. Proslul tehdy jako zastánce tvrdých úsporných opatření, díky nimž si udělal mnoho nepřátel mezi lékaři a zdravotními pojišťovnami.