Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hudebník David Koller spustil web pro děti o zločinech komunismu. Počítá mrtvé

Česko

  14:32
PRAHA - Internetová stránka 90000000.cz má připomínat zločiny a oběti komunistického režimu. Za jejím spuštěním stojí hudebník David Koller, který tím chce studentům a žákům připomenout hrůzy bývalého totalitního režimu. Číslo v názvu stránky se vztahuje k odhadovanému počtu obětí komunistických režimů ve světě.

David Koller chce projektem webu 90000000.cz připomenout hrůzy komunismu. foto: Archiv Davida Kollera

„Už dlouho jsem si přál informační web s historií světového a českého komunismu pro děti, a to z důvodu inklinace určitého procenta mladých lidí ke krajním politickým subjektům,“ říká k založení webu David Koller.  On sám v letošních volbách podporuje stranu Starostové a nezávislí.

Teror, jemuž StB dala zelenou. Úřady nechaly Palestince provést útok na vlak se sovětskými Židy

Podle něj existuje i v ústavě České republiky spojnice mezi komunistickými a fašistickými subjekty. Zároveň chce založením webu upozornit na to, že se Česko stále nevyrovnalo s minulostí komunistické diktatury, která byla podle Kollerových slov řízena sovětskou tajnou službou. Tuto minulost chce Koller svým webem připomínat.

„Myslím si, že naše mládež by měla mít dostatek informací, aby věděla, co komunismus je, kolik neštěstí přinesl, kdo komunistou byl a většinou zůstal a co vše mají tito lidé na svědomí,“ vysvětluje Koller.

Krvavá řeka symbolizuje časovou osu dějin.

Podle Kollera existuje stále nutnost bránit se nežádoucím komunistickým vlivům. „Když vidím, jak komunisti rozeštvávají lidi proti svobodné Evropě, proti Schengenu, proti členství v NATO, jak podporují vyzbrojování jedinců, utvrzuje mě to, že se komunistickým individuím musíme stále aktivně bránit,“ vyzývá k aktivitě zpěvák.

Čínská Komunistická liga mládeže má profil na Twitteru. Je však falešný

Web je koncipován jako časová osa zobrazující dějiny komunismu. Ta je vykreslena jako krvavá řeka, do níž přitéká krev milionů obětí komunistických režimů. Začíná u Karla Marxe a končí výmluvně u ruského prezidenta Vladimíra Putina, u něhož jsou zvýrazněny jeho vazby na českou politiku.

Návštěvníci si mohou rozkliknout medailonky jednotlivých aktérů událostí, stejně jako vysvětlení některých pojmů spojených s režimem, jako cenzura, důvěrník, kandidát spolupráce, agent, gulag, koncentrák, lágr, hranice, pohraniční stráž, kulak, kolektivizace, perzekuce nebo třeba třídní nepřítel.

Nejde o Kolerův první aktivistický počin. Jako kritik tehdejších politických poměrů vystoupil i v roce 2012 v klipu k protestsongu Sami s Barborou Polákovou. Píseň kritizovala za vlády Petra Nečase spojené z řadou mediálně propíraných kauz aktuální politickou a ekonomickou situaci v zemi.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat