21. června 2013 14:55, aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hudeček odmítl nosit primátorský řetěz. Arogance a zpupnost, zlobí se Svoboda

Pražský primátor Bohuslav Svoboda vystoupil 14. května na mimořádném briefingu k situaci v pražské koalici ODS a TOP 09. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražský primátor Bohuslav Svoboda vystoupil 14. května na mimořádném briefingu k situaci v pražské koalici ODS a TOP 09. | foto: ČTK

PRAHA Jen několik okamžiků po svém zvolení na post primátora Prahy rozčílil Tomáš Hudeček (TOP 09) svého předchůdce Bohuslava Svobodu (ODS). Při první řeči v roli vládce Prahy odmítl nosit tradiční primátorský řetěz, protože by ho prý zbytečně tížil. Svoboda to označil za zpupnost, nadutost, aroganci a neúctu k tradicím a historii.

Hudeček ve čtvrtek při projevu těsně po zvolení uvedl, že primátorský řetěz nechá vystavit v muzeum hlavního města. Prý svého nositele tíží a nejde sundat. "Připomíná mi řetěz z trilogie Pán prstenů. Myslím, že mu bude dobře, aspoň to následující období, v Muzeu hlavního města Prahy, kam jej předám," slíbil.

ČTĚTE TAKÉ:


Tím ale namíchl svého předchůdce Bohuslava Svobodu, který jeho chování považuje za důkaz arogance a diletantismu. "Zřejmě tak chtěl zabránit řečem o tom, že mu v posledních týdnech šlo jen o něj. Nevím, který mediální poradce mu to poradil, ale já být na Hudečkově místě, tak bych ho okamžitě vyhodil. Písmeno "T" v názvu TOP 09 má značit "tradici". Tomáš Hudeček včera ukázal, že žádný respekt k tradicím a historii našeho hlavního města nemá," napsal Svoboda na svůj facebookový profil.

Anketa

Udělal podle vás Tomáš Hudeček dobře, když odmítl nosit primátorský řetěz?

Ano, ukázal skromnost. 905
Ano, pokud mu není pohodlný. 164
Ne, je to urážka a nepochopení tradice. 2151

Svým postojem dal podle Svobody mladý primátor svoji neúctu k těm, před které v řetězu primátor předstupuje. "Neumím si představit, že by primátor Prahy třeba prezidenty zemí nevítal s řetězem nebo bez něj uděloval stříbrné medaile Hlavního města Prahy a čestná občanství. Je velmi dětinské tento symbol důstojnosti a vážnosti úřadu primátora odmítat a vztahovat jeho nošení na sebe s tím, že je těžký a nepohodlný. Pan primátor tento symbol vůbec nepochopil," míní Svoboda.

Tomáš Hudeček z TOP 09 (vlevo) přebírá primátorský řetěz, poté co ho 20. června zastupitelé zvolili do čela Prahy.

Tomáš Hudeček z TOP 09 (vlevo) přebírá primátorský řetěz, poté co ho 20. června zastupitelé zvolili do čela Prahy.


Hudeček Svobodu vystřídal po tom, co se před několika týdny rozpadla koalice TOP 09 a ODS se. Odvolán byl primátor Svoboda (ODS). Spolu s ním skončili i všichni radní za ODS. Následná jednání o další koaliční spolupráci skončila neúspěchem. ODS tak po více než dvaceti letech vlády nad Prahou dnes v zastupitelském sále poprvé usedla v opozičních lavicích.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!