20. února 2007 16:47 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hudlík se drží už čtyři měsíce

Volby. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volby. | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

BRNO Poslední brněnský starosta zvolený ještě v minulém volebním období se drží ve funkci. Petr Hudlík z Brna-Starého Lískovce se maximálně snaží odsunout termín zvolení svého nástupce.

Teprve včera svolal ustavující schůzi zastupitelstva zvoleného vloni v říjnu.

„Bojkotoval vše až do poslední chvíle,“ řekl Pavel Hořava z KDU-ČSL, který by se měl podle stále platné koaliční smlouvy z podzimu stát místostarostou. „Z jeho chování čiší hrůza, že radnici přebere někdo jiný,“ míní také Vladan Krásný z ODS.

Ten měl být na základě koaliční dohody s ČSSD a lidovci už několik měsíců v čele starolískovecké radnice. Místo toho zůstává za dveřmi úřadu. „Chceme ihned po ustavujícím zasedání iniciovat hloubkovou kontrolu fungování radnice v minulém období,“ podotkl Krásný.

Starosta Hudlík, zvolený za Nezávislé demokraty, svolal ustavující schůzi zastupitelstva na 27. února, tedy po termínu, který předepisuje zákon. Bránit dalšímu dění přímo na radnici podle svých slov nehodlá, boje se ale nevzdává.

„Krajský soud stále neprojednal žádnou z mých stížností. Nyní hodlám podat ústavní stížnost a obrátit se chci i na soud ve Štrasburku,“ sdělil včera Hudlík LN. Vše prý už konzultoval se zástupci několika právních kanceláří, kteří mu dali za pravdu a ujistili ho, že uspěje.

„V zájmu spravedlnosti a pravdivosti nebudu litovat ani výdajů, které by se měly pohybovat okolo sta tisíc korun. Volby totiž nebyly zmanipulované jen v naší městské části, ale podle toho, jak jsem mluvil s různými lidmi, i jinde,“ míní.

Právě Hudlík se hned po říjnových volbách, v nichž nezískal očekávaný počet hlasů, obrátil na krajský soud a napadl jejich platnost. Soudci zjistili, že volební dokumentace, která měla být uložena na Hudlíkem ovládané radnici, nebyla zapečetěná, a bez dalšího posouzení obsahu jeho stížnosti nařídili nové volby.

Ústavní soud však toto rozhodnutí zrušil a v souladu s jeho nálezem poté v únoru krajští soudci stvrdili výsledky voleb.

Hudlík měl svolat ustavující schůzi, která by zvolila nového starostu a vedení radnice, nejpozději na 26. února, avšak učinil tak až o den později. Ministerstvo vnitra pro LN připustilo, že Hudlík tak nedodržel termín stanovený pro svolání zastupitelstva.

Oznámení o konání zastupitelstva musí viset na úřední desce sedm dní - a pokud by ho chtěl svolat v souladu se zákonem, musel by ho vyvěsit minulý týden. To byl podle vlastních slov v cizině. „Ministerstvo má podle zákona právo samo svolat ustavující zasedání, ale pouze v případě, pokud je dosavadní starosta v patnáctidenní lhůtě nesvolá,“ sdělil Petr Vorlíček z tiskového odboru ministerstva.

Zdůraznil rozdíl mezi tím, že ustavující schůze se sice má konat do patnácti dnů po rozhodnutí soudu, ale ministerstvo má pravomoci až pokud ani patnáct dnů po verdiktu starosta schůzi nesvolá.

Budoucí vedení radnice se dalších Hudlíkových kroků včetně stížnosti k štrasburskému soudu nijak zvlášť neobává. „Tyto kroky už stejně nebudou mít žádný odkladný účinek na dění na radnici. A navíc se domnívám, že stejně neuspěje,“ podotkl Hořava.

Roztrpčeni z celé situace jsou však i ti, kteří za jeho stranu kandidovali. „Domlouval jsem se na své kandidatuře přímo s Vladimírem Železným a když jsem zjistil, co je Petr Hudlík zač, bylo pozdě. I proto jsem ale ani nepořádal žádné předvolební mítinky a podobné aktivity a později se od všeho distancoval,“ řekl gynekolog Vít Unzeitig, který byl na kandidátce Nezávislých demokratů v městské části Brno-sever. „Beru to jako takovou nevydařenou epizodu, která se někdy v životě stane,“ konstatoval.

Sama čtvrť je názorově rozdělená. Někteří obyvatelé Hudlíka za jeho radikální postupy bezvýhradně obdivují, jiní ho soustavně kritizují.

Jiřina Veselá, Petr Albrecht

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!