Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Hulín skončil dvakrát před Ústavním soudem

Česko

PRAHA Kroměřížská soudkyně Vladimíra Sedlaříková je obzvlášť tvrdohlavá. Už dvakrát nedbala na nález Ústavního soudu a brněnskému exekutorovi Jaroslavu Homolovi přiznala více než čtyřmilionovou odměnu. Tím, kdo ji má zaplatit, je město Hulín.

Město totiž před lety koupilo pilu, po neúspěšném pokusu o podnikání zbyl zhruba čtyřicetimilionový dluh. Někdejší zastupitelstvo se k němu neznalo. Nový starosta Roman Hoza (ODS) chtěl dluh zaplatit.

Než ale zastupitelstvo stihlo schválit, že si město může vzít na dluh půjčku, nařídil soud exekuci. Exekutor zablokoval městu majetek a vyčkal, až zaplatí.

„Odměna exekutora je nehorázně vysoká,“ říká starosta Hoza. „Jednou přijel k nám do města a ukázal nám soudní rozhodnutí. Pak s tím rozhodnutím zašel na katastr a zablokoval majetek. Za to má dostat 4,2 milionu korun? To se mi zdá opravdu nepřiměřené. Také bych chtěl za tři dny práce vydělat čtyři miliony.“

Město Hulín proto dalo stížnost k Ústavnímu soudu. Loni v březnu dali ústavní soudci městu za pravdu. Kroměřížskou soudkyni Vladimíru Sedlaříkovou pokárali, že při svém rozhodování nedbala na závazný právní názor Ústavního soudu z jara 2007. V něm mimo jiné stojí, že odměna exekutora nemá být určena procentem z vymáhané částky, ale má odrážet složitost, odpovědnost a namáhavost exekuční činnosti.

Soudkyně rozhodla o odměně exekutora znovu a na názor Ústavního soudu znovu nedbala. Jako předtím i tentokrát jen zkontrolovala, zda exekutorem vyúčtovaná odměna splňuje všechny formální náležitosti, a souhlasila, že exekutor má dostat deset procent z vymáhané částky. Nově do rozhodnutí připsala, že podle jejího názoru „soudu nepřísluší upravovat odměnu exekutora v souladu s nálezem Ústavního soudu“.

Město Hulín si znovu stěžovalo u Ústavního soudu a ten mu před měsícem znovu dal za pravdu. Teď bude soudkyně o odměně exekutora rozhodovat už potřetí.

„Tentokrát už musím nález respektovat, ale nesouhlasím s ním,“ říká Vladimíra Sedlaříková. „Měla bych nějak posuzovat, kolik exekutor učinil úkonů a jak byly složité. A podle toho mu odměnu pokrátit. Ale jak? Budu muset improvizovat.“ Zároveň se soudkyně obává, že se dostane k Ústavnímu soudu stejně znovu. Tentokrát kvůli stížnosti exekutora.

„Uvidíme, jak se exekutor zachová,“ říká. „Ale asi si to nenechá líbit.“ Míč je podle soudkyně na straně ministerstva, to by mělo předělat vyhlášku tak, aby z ní částka jasně vyplývala a ona nemusela „improvizovat“.

***

Odměna exekutora je nehorázná. Také bych chtěl za tři dny vydělat čtyři miliony.

Autor: