28. září 2013 15:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hůlka může kultivovat naši politickou scénu, míní kandidující exšéf hazardu

Petr Vrzáň, donedávna jeden z nejvýše postavených mužů v českém loterijním průmyslu, kandiduje za SPOZ. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Vrzáň, donedávna jeden z nejvýše postavených mužů v českém loterijním průmyslu, kandiduje za SPOZ. | foto: ČTK

PRAHA Donedávna byl jedním z nejvýše postavených mužů v českém herním průmyslu. Před pár dny ale Petr Vrzáň (SPOZ) na funkci rezignoval. Jak vysvětlil, kandiduje do sněmovny a nechce svým konkurentům dávat laciný důvod ke kritice. Navíc se chce plně věnovat kampani, v níž má jasný cíl: dostat svého favorita Daniela Hůlku do sněmovny.

Lidovky.cz  Proč jste se rozhodl opustit herní průmysl a vrátit se k politice? V minulých volbách jste nekandidoval, proč ta změna?
Letos je situace jiná. Tehdy jsem pracoval pro ministerstvo financí, nyní jsem v privátní sféře. A z hlediska nominací z jednotlivých místních organizací jsem skončil tak, že jsem navržen na třetím místě. Nicméně všechno směřujeme k tomu, aby se poslancem za náš kraj stal Daniel Hůlka, nebo nejlépe abychom získali dva mandáty.

Lidovky.cz  K nominaci pana Hůlky zaznívají rozporuplné názory. Je to přeci jenom umělec a má s politikou v podstatě nulové zkušenosti. Vy to považujete za dobrý tah SPOZ?
Já jsem o tom stoprocentně přesvědčen a to nejen proto, že jsem také muzikant, ale návrh na Daniela Hůlku se zrodil v naší krajské organizaci. Hledali jsme nějakou všeobecně známou osobnost, která může zaujmout naše voliče.

Lidovky.cz  Pan Hůlka známý je, ale nemyslíte, že ho zmíněné nulové zkušenosti s politikou znevýhodňují?
Máte pravdu v tom, že rozhodně nikdo o něm nebudeme tvrdit, že je profesionálním politikem. A ani on to netvrdí. Nicméně si myslím, že je to významný představitel naší kultury, který může v Poslanecké sněmovně kultivovat naši politickou scénu. A pokud by se jednalo o odborné věci kulturního charakteru, tak do nich může věcně velmi dobře a erudovaně vstoupit.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz  Zpět k vám. Před pár dny jste rezignoval na funkci výkonného ředitele SPELOS (sdružení provozovatelů centrálních loterních systémů). Proč? Nechcete být před volbami spojován s hazardem, ke kterému se váže řada negativních konotací?
Já jsem se uvolnil proto, abych měl čas na kampaň, protože ta si žádá určité kapacity a jsem jejich spoluorganizátorem. A zároveň jsem nechtěl, aby nejrůznější občanští aktivisté a nejrůznější politici z řad politického plevele, jak to říká náš pan prezident, útočili zcela nesmyslně skrze toto zástupné téma, které je velmi zpolitizované a nefér prezentované vůči sektoru, který je jedním z největších donorů finančních prostředků do veřejných rozpočtů. Tito aktivisté se jenom proto, že nemají vlastní témata a je u nich patrná intelektuální vyprahlost, chytají všeho. Známe - tonoucí se stébla chytá. Já se tomu chtěl vyhnout a uvolnit si ruce pro práci v kampani.

Lidovky.cz  Před pár dny vyšla zpráva, podle níž 40 tisíc Čechu trpí závislostí na hazardu a 350 tisíc jich hraje pravidelně. S tím jsou spojeny různé sociální problémy, dluhy, čímž trpí i stát. Jak se na tato čísla díváte vy - člověk dlouhé roky s hazardem spjatý?
Musím vás opravit. Já jsem nikdy nebyl na straně hazardu. Já jsem byl na straně legálních provozovatelů sázkových her. Hazard není naším právním řádem definován. Na straně hazardu jsou pánové z občanských sdružení a někteří politici, kteří likvidací podnikatelů nastolují v naší zemi hazard, to znamená nelegální bujení černých heren, které se tu rodí jako houby po dešti a drancují naši ekonomiku a stát přichází o miliardové částky.

Vrzáňova vizitka

Petr Vrzáň se v roce 1996 dostal za Sládkovy republikány do Poslanecké sněmovny, po jejich volebním fiasku v roce 1998 však zamířil do ČSSD. Ze strany byl po sporu s poslankyní Hanou Orgoníkovou vyloučen a v roce 2009 vstoupil k Zemanovcům.

Jeho profesionální kariéra je v posledních letech spojena s hazardem. Proslavil se především tím, že ačkoliv působil jako manažer kasina, za vlády Mirka Topolánka (ODS) se stal šéfem státního dozoru nad loteriemi. Kritiku možného střetu zájmů odbýval slovy, že praxe mu pomůže dobře se v oblasti zorientovat. Od roku 2011 působil jako výkonný ředitel Sdružení provozovatelů centrálních loterijních systémů.

Lidovky.cz  Ale co ta čísla? Nemyslíte, že stát drancují i důsledky hraní v legálních hernách?
Nás ta čísla překvapila, protože se ukázalo, že závislých je tu asi o polovinu méně, než jsme se sami domnívali. A ta čísla dokladuje Český institut pro výzkum závislostí. Stát má nemalé prostředky, aby tato negativa sanoval, a také to dělá. To, že samozřejmě nějaká negativa hráčství jsou, to všichni víme. Ta ale plynou z jakékoli lidské přirozenosti, která s sebou nese závislost na určité věci, takže daleko větší hrozbou je alkoholismus či kouření. To jsou daleko větší závislosti, které mají fatálnější dopady na lidskou společnost.

Lidovky.cz  Jaký postoj byste k hazardu zaujal, kdybyste se dostal do sněmovny?
Tak já se zcela jistě nedostanu. Pokud se podíváte blíže na náš kraj, tak to bychom skutečně museli být vítěznou stranou, což si ani v těch nejoptimističtějších představách nepřipouštím.

Lidovky.cz  Ale voliči vás teoreticky mohou takzvaně vykroužkovat nahoru...
Pokud bych měl připustit kladnou odpověď na vaši otázku, tak téma loterií a podobných her je ve skladbě poslanecké práce taková minorita, že to vůbec téměř nestojí za řeč. Prošlo několik novel, legislativa v této věci je hotová. Ale pokud bych byl tázán na odborný názor, tak bych samozřejmě využil svých zkušeností z této oblasti a nabídl je pochopitelně do diskuze. Ale nepředpokládám, že bych se tomu měl nějak aktivně věnovat dál. Já jsem se ve sněmovně věnoval kdysi finančním rozpočtovým a bankovním věcem, na ty se dá samozřejmě navázat. Deset let jsem pracoval na ministerstvu financí, z toho přes pět let jsem se věnoval daňové legislativě, takže i tam je hodně práce.

Lidovky.cz  Ptají se vás na hazard voliči na mítincích?
Já jsem zatím absolvoval jeden mítínk v Hořicích a nikdo se mě na to neptal. Mítink vedl náš krajský předseda a vystupoval na něm hlavně lídr, tedy Daniel Hůlka. Já jsem s tímto tématem nebyl konfrontován. 

Lidovky.cz  A pokud bude scénář takový, jaký očekáváte - do sněmovny se nedostanete - tak se do herního průmyslu vrátíte?
Ano, předpokládám, že se vrátím k tomuto nelehkému boji, který spočívá pouze v přesvědčování obcí v tom smyslu, aby nepřijímaly prohibiční regulační hlášky, aby rozumně regulovaly a tím pomáhaly odstraňovat ta negativa spočívající v rozšiřování černých heren a mafií, které převezmou tento trh ve chvíli, kdy města a obce legální byznys vytlačí do podsvětí.

Lidovky.cz  Není strašení herní mafií jen laciná argumentace? Čemu je prospěšné udržovat v Česku - byť legální - síť heren, když někteří dokáží v automatech utopit celý svůj plat? 
Já nevím o těch, kteří by tam utrácely své platy. Ale je tady hodně cizinců, kteří v tom spatřují zábavu, a tak si jdou zahrát. Pokud jde o provozovatele, tak ti pouze nabízejí možnost legálního uspokojení poptávky hráčů po hře. Kdyby se nám někomu podařilo vymyslet koncept na to, jak odnaučit lidi herní vášni a snahám pokoušet štěstěnu, tak bychom byli samozřejmě rádi. Když se podíváte na hráče, kteří třeba celý život hrají číselné loterie, tak to je jednoznačná snaha vyhrát. A v kurzovních sázkách se také dají prohrát obrovské částky a nikdo to neřeší. Kdybychom na toto našli lék, tak by to bylo minimálně na Nobelovu cenu.

Lidovky.cz  A není tím lékem právě ta varianta zrušit všechny herny nebo alespoň provozovat automaty jen pro zábavu, tedy bez peněz?
To právě vůbec není lék. To je dobrý lék jen pro mafie. Protože jak herny zakážete úplně, tak bude bujet v klubech, za zavřenými dveřmi, ne pod kontrolou obcí a státu. Pokud obce vytěsní hry mimo své území, tak se herní fenomén přesune do ilegality.

Advantage Consulting, s.r.o.
STROJNÍ ELEKTROMECHANIK

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč