Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav -5 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hůlka vrátí Zemanovi medaili Za zásluhy. Dej si hadr na hlavu, vzkázal prezidentovi, s nímž se dříve přátelil

Zpěvák Daniel Hůlka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zpěvák Daniel Hůlka. | foto: MAFRA

Praha Zpěvák Daniel Hůlka vrátí medaili Za zásluhy, kterou od prezidenta Miloše Zemana dostal v roce 2016. Vadí mu výroky Hradu o neschopných a nevzdělaných lidech i mediální výpady vůči němu kvůli odlišnému názoru, které označil za zesměšnění.

„I u těch nejlepších přátel se může stát, že nastane situace, na níž má každý z nich opačný názor. Opravdový přítel však nikdy svého kamaráda veřejně nezesměšní a nevzkazuje mu prostřednictvím médií, že si má dát mokrý hadr na hlavu, jen proto, že má odlišný názor,“ rozohnil se v dopise Hůlka na prezidenta Zemana, kterého považoval za přítele a několikrát pro něj na Hradě vystupoval.

Českou hymnu začal v Zemanově štábu zpívat Daniel Hůlka.
Koncert pro příznivce Miloše Zemana na Pražském hradě: přichází zpěvák Daniel...

Zpěvák a herec Hůlka nesouhlasí s vývojem vládních nařízení ohledně koronakrize, ministra zdravotnictví Romana Prymulu v minulosti označil za plukovníka smrt. Vystoupil též na protestu proti nošení roušek, jehož účastníkům hlava českého státu doporučila, aby si nechali změřit IQ. Hůlku pak Zeman konkrétně jmenoval v rozhovoru pro MF DNES, na což zpěvák naráží i ve svém dopisu.

„Daniel Hůlka dostal vyznamenání za svůj pěvecký výkon. Pokud jde o jeho účast na protirouškové demonstraci, doporučuji mu, aby si dal studený a mokrý hadr na hlavu a stáhl se na nějakou dobu do soukromí,“ uvedl Miloš Zeman v rozhovoru.

Hůlka nesouhlasí s tím, že v době krize a ekonomického propadu se Zeman místo slov útěchy a podpory ještě přisadí různými až urážlivými vtípky. Naráží tak na Zemanova slova o umělcích, o kterých prohlásil, že jsou nejproduktivnější tehdy, když hladoví, či na zmínku o podnikatelích, kteří si zaslouží zkrachovat pokud nedokáží využít pomoc nabízenou státem.

„Zklamal jsi mě jako přítel. Ale to vlastně není tolik důležité, to je věc nás dvou a našeho končícího přátelství. Ty jsi mě však zklamal také jako prezident naší země, a to už vůbec není pouze naše věc,“ píše zpěvák v dopise.

„Proč se k nám chováš sprostě, agresivně, nenávistně, egoisticky, egocentricky, narcisticky a naprosto bohorovně?“ ptá se v dopisu Hůlka svého prezidenta. „Takže, jak se říká. Na hrubý pytel, hrubá záplata.“ Zpěvák chce přijít na státní svátek 28. října 2020 na Pražský hrad prezidentovi vrátit vyznamenání, které mu udělil. „Nemohu si ponechat toto ocenění, které jsem obdržel z rukou člověka, jakým ses ukázal být. Musel bych se za sebe stydět,“ dodal zpěvák a prezidentovi vzkázal to samé, co Zeman jemu: aby si dal mokrý hadr na hlavu.

Zda se budou oslavy 28. října konat, je zatím nejasné, Andrej Babiš na pondělní tiskové konferenci po skončení celodenního jednání vlády sdělil, že to bude záležet na epidemiologické situaci za dva týdny. Prezident Zeman dříve v rozhovoru pro pořad Partie na TV Prima uvedl, že by byl rád, kdyby se ceremonie uskutečnila. 

Tiskový mluvčí Hradu Jiří Ovčáček na Twitteru vysvětlil prezidentovu motivaci takto: „Republika potřebuje v těžké době povzbuzení, naději. Státní svátek 28. října zosobňuje statečnost předků, hlubokou lásku k vlasti. Proto usilujeme o uskutečnění slavnostního ceremoniálu ve Vladislavském sále Hradu, v místě, kde kráčely dějiny. Byť v omezené podobě, ale přece.“

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, říká klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS: Čím umí zaujmout obři SUV

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tahle dvě auta patří k největším SUV na trhu, delší je pouze Rolls-Royce Cullinan. Zatímco Mercedes má ve třídě obřích...

Pokus, na který se zapomnělo. Z rybky z PET lahve je kapitální sumec albín

Petr Fišer se zlatým sumcem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Před čtrnácti lety vypustil Petr Fišer do nádrže ve Svatém Jiří u Chocně malou zlatou rybku.Teď je z ní 152 centimetrů...

SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč
SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč

Sportuješ a ráda se hýbeš? Chceš svou snahu zefektivnit i vhodným jídelníčkem, ale nevíš, jak na něj? Nyní máš jedinečnou příležitost vyhrát...