Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla -1 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hůlka vrátí Zemanovi medaili Za zásluhy. Dej si hadr na hlavu, vzkázal prezidentovi, s nímž se dříve přátelil

Zpěvák Daniel Hůlka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zpěvák Daniel Hůlka. | foto: MAFRA

Praha Zpěvák Daniel Hůlka vrátí medaili Za zásluhy, kterou od prezidenta Miloše Zemana dostal v roce 2016. Vadí mu výroky Hradu o neschopných a nevzdělaných lidech i mediální výpady vůči němu kvůli odlišnému názoru, které označil za zesměšnění.

„I u těch nejlepších přátel se může stát, že nastane situace, na níž má každý z nich opačný názor. Opravdový přítel však nikdy svého kamaráda veřejně nezesměšní a nevzkazuje mu prostřednictvím médií, že si má dát mokrý hadr na hlavu, jen proto, že má odlišný názor,“ rozohnil se v dopise Hůlka na prezidenta Zemana, kterého považoval za přítele a několikrát pro něj na Hradě vystupoval.

Českou hymnu začal v Zemanově štábu zpívat Daniel Hůlka.
Koncert pro příznivce Miloše Zemana na Pražském hradě: přichází zpěvák Daniel...

Zpěvák a herec Hůlka nesouhlasí s vývojem vládních nařízení ohledně koronakrize, ministra zdravotnictví Romana Prymulu v minulosti označil za plukovníka smrt. Vystoupil též na protestu proti nošení roušek, jehož účastníkům hlava českého státu doporučila, aby si nechali změřit IQ. Hůlku pak Zeman konkrétně jmenoval v rozhovoru pro MF DNES, na což zpěvák naráží i ve svém dopisu.

„Daniel Hůlka dostal vyznamenání za svůj pěvecký výkon. Pokud jde o jeho účast na protirouškové demonstraci, doporučuji mu, aby si dal studený a mokrý hadr na hlavu a stáhl se na nějakou dobu do soukromí,“ uvedl Miloš Zeman v rozhovoru.

Hůlka nesouhlasí s tím, že v době krize a ekonomického propadu se Zeman místo slov útěchy a podpory ještě přisadí různými až urážlivými vtípky. Naráží tak na Zemanova slova o umělcích, o kterých prohlásil, že jsou nejproduktivnější tehdy, když hladoví, či na zmínku o podnikatelích, kteří si zaslouží zkrachovat pokud nedokáží využít pomoc nabízenou státem.

„Zklamal jsi mě jako přítel. Ale to vlastně není tolik důležité, to je věc nás dvou a našeho končícího přátelství. Ty jsi mě však zklamal také jako prezident naší země, a to už vůbec není pouze naše věc,“ píše zpěvák v dopise.

„Proč se k nám chováš sprostě, agresivně, nenávistně, egoisticky, egocentricky, narcisticky a naprosto bohorovně?“ ptá se v dopisu Hůlka svého prezidenta. „Takže, jak se říká. Na hrubý pytel, hrubá záplata.“ Zpěvák chce přijít na státní svátek 28. října 2020 na Pražský hrad prezidentovi vrátit vyznamenání, které mu udělil. „Nemohu si ponechat toto ocenění, které jsem obdržel z rukou člověka, jakým ses ukázal být. Musel bych se za sebe stydět,“ dodal zpěvák a prezidentovi vzkázal to samé, co Zeman jemu: aby si dal mokrý hadr na hlavu.

Zda se budou oslavy 28. října konat, je zatím nejasné, Andrej Babiš na pondělní tiskové konferenci po skončení celodenního jednání vlády sdělil, že to bude záležet na epidemiologické situaci za dva týdny. Prezident Zeman dříve v rozhovoru pro pořad Partie na TV Prima uvedl, že by byl rád, kdyby se ceremonie uskutečnila. 

Tiskový mluvčí Hradu Jiří Ovčáček na Twitteru vysvětlil prezidentovu motivaci takto: „Republika potřebuje v těžké době povzbuzení, naději. Státní svátek 28. října zosobňuje statečnost předků, hlubokou lásku k vlasti. Proto usilujeme o uskutečnění slavnostního ceremoniálu ve Vladislavském sále Hradu, v místě, kde kráčely dějiny. Byť v omezené podobě, ale přece.“

KOMENTÁŘ: Čekejme rekordní ekonomický růst, říká ekonom Michl

Aleš Michl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium První lockdown omráčil mnohé podniky, od konce října máme druhý lockdown a průmysl zázračně ožil. Ba co víc, ve druhém...

Jako když dostane padáka uklízečka, popisuje výpověď pilot obřího A380

David Hecl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Řídil obří letoun, pivo v New Yorku a káva v Sydney pro něj byla všední věc. Výpověď přišla záludně, poslední den...

Exmanžel trenérky fitness: Sebevraždou ublížila dětem a zbavila se démonů

První slova zdrceného expartnera ke smrti Zuzany Drnek. Co za tím podle něj... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad sebevraždou krásné trenérky fitness Zuzany Drnek se vznášejí otazníky. Zabila se kvůli rozvodu a sporům o děti,...