19. června 2014 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Humlovi prý nejde o odtahy poslanců. Zákon pomůže všem řidičům, tvrdí

Dnes je poslancem, dříve byl Stanislav Huml dopravním policistou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dnes je poslancem, dříve byl Stanislav Huml dopravním policistou. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA První návrh znemožňující odtahy aut poslanců sněmovní hospodářský výbor potopil. Poslanec ČSSD Stanislav Huml ale rychle přispěchal s novým. Pokud by změna prošla, stanou se auta poslanců, soudců i diplomatů nedotknutelná. Huml ale tvrdí, že se nesnaží chránit sebe a kolegy, ale obyčejné řidiče...

Lidovky.cz: Vypadá to, že s prvním návrhem vás vyhodili dveřmi, tak to nyní zkoušíte oknem...
Avizoval jsem to již před třemi týdny, ještě dříve než někdo někoho vyhodil.

Lidovky.cz: Dojem je ale takový, že se snažíte zbavit se odtahů aut od sněmovny...
Mě nikdo od sněmovny neodtáhl ze žádné zóny.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Jezdíte do práce autem?
Jezdím autem a od prvního dne parkuji v podzemních garážích sněmovny.

Lidovky.cz: Tam se vejdou vozy všech poslanců?
Mám za to, že s parkováním nemáme problém. Garáž je veliká a máme vyhrazené parkoviště na Malostranském náměstí a Sněmovní ulici. Odmítám, že by změna byla kvůli mně nebo ostatním poslancům. 

Lidovky.cz: Proč tedy kolem poslanců zbytečně čeříte vodu?
To děláte spíš vy než my. My jsme minorita, většiny se týká to, že jí odtáhnou auto, když odvádějí dítě do školky. To je nepřijatelná praxe. 

Humlův návrh

Návrh se netýká jen vozidel zákonodárců, ale všech motoristů. Podle něj by policie mohla ze zón placeného stání odtahovat auta jen v případě, kdy na ně nejprve nasadila botičku a motorista do stanovené lhůty nepožádal o její odstranění. Vozidlům poslanců, senátorů či například hasičů ale zákon zakazuje botičku nasadit.

Lidovky.cz: Jakto? Pokud vámi předložená změna projde, vozy zákonodárců nikdo nebude moct odtáhnout...
To ale není vůbec o zákonodárcích, to je velmi široký zákon, který se týká všech. V neveřejné diskuzi jsem otevřel problém strážníků městské policie. Pokud máte donucovací prostředek větší a menší síly a není ošetřeno, kdy jaká se použije, dojdete k názoru, že je třeba to ošetřit. Příběh zmíněný v mém návrhu je pravdivý.

Lidovky.cz: Myslíte příběh, kdy měli strážníci odtáhnout auto s dítětem uvnitř...
Přesně a není to jediný příběh. Mám i příběhy policistů z útvaru zvláštních činností, kterým při sledování odtáhli auto, doktora, jemuž odtáhli auto při zásahu, nebo lidí, jímž v prázdné ulici odtáhli auto během deseti minut. 

Lidovky.cz: Jde pouze o jakési příběhy, nebo máte analýzu ukazující, že strážníci odtahují policejní vozy nebo sanitky?
Jednal jsem i s městskou policií, ale já vám to říkat nebudu. To je moje práce a jde o zákon Poslanecké sněmovny, která ho buď přijme, nebo ne. Nemám k tomu fakt víc co říct.

ogoOndřej Golis