Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Humor je můj airbag

Česko

V pařížské galerii Ateliér Andrého Girarda na Montparnasu se ještě do 22. dubna mohou návštěvníci podívat na výstavu českého kreslíře a grafika Jiřího Slívy. Do atraktivní umělecké čtvrti se vrátil po šesti letech od své tamní první prezentace. V pražském Hollaru, kde právě otevřel opožděnou retrospektivu k loňským šedesátinám, se teď ocitl po čtrnácti letech od výstavy, kterou tu, jako čerstvý člen Sdružení českých umělců grafiků, měl v roce 1994.

* LN Výstava v Hollaru se jmenuje Roky s grafikou. Jaké byly?

Řekl bych, že dobré. Práci i zábavu mám vlastně v jednom, ani nevím, kdy pracuju a kdy ne, tohle povolání jde mimo jakoukoli pracovní dobu.

* LN Nelitujete, že jste se téměř před třiceti lety rozhodl zaměnit sociologický ústav za nejistou „volnou nohu“ výtvarníka?

Jsem rád, že jsem to udělal, možná jsem se mohl odhodlat už dřív. Dost dlouho jsem uvažoval, jestli se kresleným humorem uživím a jestli uživím rodinu. Dopadlo to dobře. A dnes ta každodenní povinnost sledovat dění a komentovat ho má pro mě obrovskou psychoterapeutickou funkci. Když mě něco ve zprávách naštve, můžu to přetavit a hodit na papír v kreslené podobě. Uchráním se tak od žaludeční neurózy a trudnomyslnosti, které možná jiného přepadají.

* LN Humor „děláte“ coby lék proti depresím?

Někdy život není zrovna lehký, ale právě humor a práce mě i z toho vždycky dostává. Vidíte příšerné záběry dětí umírajících hladem, a u nás plakáty „hubneme do plavek“ - pro někoho je to důvod k sebevraždě, někdo z toho udělá nějakej obrázek nebo aforismus. Humor je takový můj airbag. Co mě baví, je nadsázka, absurdita, paradox, taky určitá poezie by v tom měla být, aby téma nějak přežilo, jakýsi druhý plán, aby se na ten obrázek, pokud si ho někdo pořídí, dalo kouknout ještě za týden.

* LN Výběr grafiky, kterou představuje současná výstava v Hollaru, je jen zlomkem vaší práce za ta léta. Čím se při volbě témat řídíte?

To, co tu vidíte, jsem vybral ze šuplíků a někdy pozapomenutých desek, celkem kolem stovky věcí -litografie, lepty... Témata krystalizovala postupně, ale většinou se spíš náhodně řetězí od nápadu k příležitosti jej uplatnit. Měl jsem třeba tři grafiky na téma káva. Má první samostatná výstava byla také první placená, to znamená, že jsem si musel zaplatit nájem. Kdekdo měl nějaké sponzory, a já tedy zalistoval telefonním seznamem a pátral po nějakých výrobcích kafe - Jacobse to zajímalo, nabídl mi pak i „kávový“ kalendář, a tedy vznikla celá poměrně obsáhlá řada kávových obrázků. Když jsem je ukázal v Praze na výstavě k padesátinám, všiml si jich jeden americký nakladatel a nabídl mi, že by je vydal jako knížku, což se nakonec i stalo.

* LN Často uplatňujete hudební náměty. To je vaše oblíbené téma, asi i proto, že jste sám muzikant?

Především jazz mám moc rád. Vždycky je pro mě inspirací. Jdu třeba na koncert Karla Růžičky a po čtvrthodině už tahám blok z kapsy a kreslím si nápady, které ani nemusejí souviset s muzikou, kterou právě poslouchám. Ale něco ve mně vybudí. Pracuji teď pomalu na sérii blues - existujících i fiktivních, jako je třeba Kanibal blues. Když tak o tom přemýšlím, zjišťuju, že českej člověk skuhrá, a černoch zpívá blues.

* LN Jak je dlouhá cesta od nápadu ke grafice?

Někdy ty poznámky, nápady v bloku leží a pak najednou zavolají z litografické dílny, že mají příští týden den dva prostor, jestli si nechci něco nakreslit na kámen. Tak jdu, pak za ten týden se tiskne první barva, druhá... Často se mi stane tak po té páté, šesté barvě, že si grafiku přinesu domů, dám do šuplíku a nemám odvahu se na to podívat. Odtajním si ji až za nějaký čas a pak po nějaké době třeba zjistím, že se stala jednou z mých nejoblíbenějších grafik. Ale předem člověk vůbec neodhadne, jak to dopadne, jestli se to mně a někomu bude líbit.

***

Jiří Slíva (1947)

Vystudovaný inženýr ekonomie, kreslíř a grafik, hráč na bicí a na kytaru, autor veršů, písniček, aforismů a publicista svými kresbami pravidelně komentuje naši současnost. Ilustroval na 150 knih (například všechna česká vydání slavného humoristy Stephena Leacocka). Chystá se doprovodit připravované knihy fejetonů novinářů Radky Kvačkové a Tomáše Němečka, ilustruje nyní i Hiršalova Párkaře. Právě minulý týden získal první cenu v soutěži, kterou vyhlásily Jugoslávská unie karikaturistů a Bělehradské muzeum známek. Vystavuje doma i ve světě: v Paříži je otevřena jeho expozice kresleného humoru, retrospektiva v pražském Hollaru začala ve středu a potrvá do 4. května.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!