20. listopadu 2017 20:29 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Humplík končí jako šéf pražské ODS. Ale srdce mi bije v těle modrýho ptáka, ujistil

ODS v Praze řídil Humplík čtyři roky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ODS v Praze řídil Humplík čtyři roky. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Pražská ODS si bude muset najít zbrusu nového předsedu. Svůj mandát stávající šéf občanských demokratů v Praze Filip Humplík obhajovat nebude, oficiálně to oznámil spolustraníkům v pondělí večer. Pražskou ODS řídil čtyři roky, jeho nástupce si vyberou občanští demokraté příští týden.

„Na sněmu ODS Prahy 9 jsem právě oznámil, že nebudu potřetí kandidovat na předsedu pražské ODS. Moje srdce ale bije pořád v těle modrýho ptáka! #ODSforever,“ napsal Humplík v pondělí večer na sociální síti Twitter. Potvrdil tak to, o čem se uvnitř strany spekulovalo minimálně už několik týdnů.

Humplíkova pozice po sněmovních volbách nebyla příliš silná. Do dolní komory parlamentu se nedostal, ačkoliv do souboje o ni vstupoval z druhého místa kandidátky. Jenže druhým nejvyšším počtem preferenčních hlasů v zemi ho přeskočil Václav Klaus mladší, díky kroužkování ho pak předstihli i Bohuslav Svoboda, Marek Benda a Pavel Žáček.

20.listopadu 2017 v 17:58, příspěvek archivován: 20.listopadu 2017 v 21:01

Na sněmu @ODScz Prahy 9 jsem právě oznámil, že nebudu potřetí kandidovat na předsedu pražské ODS. Moje srdce ale bije pořád v těle modrýho ptáka! #ODSforever https://t.co/c6FWnXFzBZ

Neúspěch u voleb odpovídal tomu, že Humplík nepatřil mezi nejvýraznější osobnosti, které kdy stanuly v čele pražské ODS. Předsedou se stal v listopadu 2013, kdy vystřídal Bohuslava Svobodu. O dva roky později post obhájil. Nicméně symptomatickou pro jeho éru se stala skutečnost, že se během ní zdaleka nejvýraznější figurou pražských občanských demokratů stal Václav Klaus mladší.

Nástupci? Klaus, Udženija či Bellu

Humplík svou pozici neměl zvlášť pevnou ani uvnitř mateřské organizace. Během letošního roku po vnitřním pnutí opustil domovskou buňku v Praze 5 a po krátkých námluvách s Prahou 9 skončil jako člen ODS v Praze 10. Už z tohoto stěhování se dalo vytušit, že jeho naděje pro opětovné zvolení na špici občanských demokratů v hlavním městě není velká. V tuto chvíli zůstává „jen“ pražským zastupitelem.

Filip Humplík
Filip Humplík na tiskové konferendci ODS.

Nového lídra si pražská ODS zvolí příští týden. V posledních týdnech probíhaly oblastní sněmy, kde se volili delegáti. Ostatně na jednom z těchto sněmů Humplík nyní oznámil své rozhodnutí. 

V souvislosti s jeho možným nástupcem na předsednický post se uvnitř strany podle informací serveru Lidovky.cz mluví o Václavu Klausovi mladším, místostarostovi Prahy 3 Alexanderu Bellu, první místopředsedkyni ODS Alexandře Udženije a místostarostovi Prahy 9 Tomáši Portlíkovi.

Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz