Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Hušák bojuje o Sazku nepoctivě, tvrdí věřitelé

Česko

PRAHA Snahy generálního ředitele Sazky Aleše Hušáka spojit budoucnost krachující loterijní společnosti s konkurenční sázkařskou firmou Fortuna se hroutí.

Podle Hušákových plánů měl Sazku před krachem zachránit 2,5miliardový úvěr od firmy Gladiolus, kterou spoluvlastní provozovatel Fortuny – investiční společnost Penta – a firma E-Invest Hušákova dlouholetého spojence Martina Ulčáka. Přijetí tohoto úvěru ale včera odmítl věřitelský výbor, který se sešel poprvé od pondělního vyhlášení úpadku Sazky. Věřitelský výbor složený z největších držitelů pohledávek za Sazkou úvěr odmítl s tím, že jeho přijetí by odporovalo insolvenčnímu zákonu.

Někteří z věřitelů a také členů nejvyššího vedení Sazky zároveň včera obvinili Hušáka z toho, že spolupráci s Gladiolem prosazoval bez jejich vědomí, a navíc jim poskytoval nepravdivé informace.

Místopředseda představenstva Sazky Roman Ječmínek včera prohlásil, že Hušák začal s Gladiolem vyjednávat bez vědomí představenstva již koncem minulého roku. Představenstvo Sazky začalo o nabídce Gladiolu jednat až koncem ledna. S návrhem smlouvy o půjčce pak Hušák podle Ječmínka seznámil členy představenstva narychlo, aby neměli čas na jejich prostudování. Ječmínek zároveň upozornil, že některé pasáže navrhované smlouvy byly pro Sazku velmi nevýhodné.

Pokračování na straně 16

Hušák bojuje o Sazku...

Dokončení ze strany 13

„Smlouva měla například obsahovat klauzuli, že po podpisu smlouvy v případě nesouhlasu akcionářů musela Sazka zaplatit penále 250 milionů korun. Tato pokuta by byla účtována i v případě, že by Sazka nečerpala ani korunu z úvěru,“ řekl Ječmínek.

Ještě závažnějším obviněním je pak Ječmínkovo tvrzení, že Hušák předložil představenstvu Sazky odlišný návrh smlouvy s Gladiolem než ten, který byl později zveřejněn v insolvenčním rejstříku. Navíc prý Hušák požadoval, aby smlouvy o poskytnutí úvěru byly podepsány ihned. Hušák v písemném vyjádření připustil rozdílnost smluv předložených představenstvu Sazky a později insolvenčnímu soudci. „Představenstvo posuzovalo pracovní verzi těchto smluv, tyto smlouvy byly následně precizovány,“ uvedl Hušák.

Z nepoctivé hry obviňují Hušáka i zástupci věřitelů. Společnost KKCG Structured Finance, která je jedním z největších věřitelů Sazky, obvinila Hušáka z vědomého poškozování Sazky. „Zdá se, že motivem je společný zájem skupiny PentaHušák-Ulčák, jednající ve shodě, na převzetí sázkového byznysu Sazky společností Fortuna,“ uvedl mluvčí KKCG Dan Plovajko.

Podle informací některých nájemců čerpacích stanic Benzina, kteří provozují terminály Sazky, prý mezi nimi koluje doporučení, aby ukončili spolupráci se Sazkou a v budoucnosti spolupracovali s Fortunou. Mluvčí Benziny Václav Loula uvedl, že spolupráce se Sazkou závisí na individuálním rozhodnutí každého nájemce čerpací stanice.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...