Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Husák skončil v ochrance státníků, nahradí jej Komorous

Česko

  13:16aktualizováno  15:33
PRAHA - Bývalý policejní prezident Vladislav Husák skončil v čele ochranné služby. Náměstek policejního prezidenta Tomáš Kužel jej v pondělí z funkce ředitele odvolal, protože jeho bezpečnostní prověrka pozbyla platnosti. Službu bude prozatím řídit dosavadní náměstek Jiří Komorous.

Policista Vladislav Husák foto: Hynek Glos - archiv LNLidové noviny

"Vlastimil Husák o novou bezpečnostní prověrku požádal, ale zatím mu nebyla udělena. Neměl tedy platné osvědčení v pozici, kde je podle služebního zákona podmínkou," řekla serveru Lidovky.cz mluvčí policejního prezidia Zuzana Součková. Do funkce šéfa ochranky politiků ho na jaře jmenoval tehdejší policejní prezident Petr Lessy.

ČTĚTE TAKÉ:

Zda se Husák do funkce vrátí v případě, že dostane náležité osvědčení, není jisté, sdělil náměstek policejního prezidenta Tomáš Kužel. Nevěděl ale, proč si Husák nepožádal o novou prověrku u Národního bezpečnostního úřadu včas. "Takové věci si musí každý hlídat sám," řekl Kužel.

Husák se stýkal s Tomášem Hrdličkou i jinými kmotry

Zatím nedokázal říct, jakým způsobem se bude vybírat nový šéf a zda bude vypsáno výběrové řízení. "Bývalý ředitel se může vrátit, ale zároveň není automatické, že se s novou prověrkou určitě vrátí. Nyní bude řadovým policistou na prezidiu a bude pracovat na úkolech, které jsem mu uložil," doplnil Kužel. Prozatímním šéfem ochranné služby bude jeho náměstek Jiří Komorous.

V policejních kuloárech se dlouho mluvilo o Husákových nestandardních kontaktech. Důkaz se ale objevil až na konci minulého roku, kdy ho média vyfotila, jak vychází z pražské restaurace Obecního domu s Tomášem Hrdličkou (ODS), tedy přítelem Romana Janouška. Husák se to snažil bagatelizovat tím, že šlo o náhodné setkání.

O vztazích bývalého náměstka policejního prezidenta důstojníci tajné služby údajně vypracovali zprávu, kterou předali Národnímu bezpečnostního úřadu, který rozhodoval o jeho prověrce. Tu ale nakonec tehdy dostal.

Jiří Komorous

Komorous podle ČTK u policie začínal v roce 1984, do čela policejního orgánu bojujícího proti překupníkům a výrobcům drog se dostal v roce 1993, kdy byl jmenován vedoucím odboru drog tehdejší Ústředny kriminální policie. Po její reorganizaci byla v lednu 1995 zřízena Národní protidrogová centrála a Komorous převzal její vedení.

Jiří Komorous před ministerstvem vnitra.

V únoru 2009 však nesmiřitelný bojovník proti drogám policejní řady opustil, v té době patřil k nejznámějším tvářím policejního sboru. Na ministerstvo vnitra ho později přivedl Martin Pecina, který resortu šéfoval v úřednické vládě Jana Fischera. Následně se Komorous vrátil k policii, právě do policejního útvaru, který hlídá ústavní činitele.

Vedle minulosti spojené s StB byl Komorous kritizován například i kvůli svému působení v uskupení Ordo Lumen Templi založeném zpěvákem Danielem Landou, které provázela nařčení z extremismu.

mch

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat