Úterý 25. února 2020svátek má Liliana 6 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Husák skončil v ochrance státníků, nahradí jej Komorous

Policista Vladislav Husák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policista Vladislav Husák | foto: Hynek Glos - archiv LNLidové noviny

PRAHA Bývalý policejní prezident Vladislav Husák skončil v čele ochranné služby. Náměstek policejního prezidenta Tomáš Kužel jej v pondělí z funkce ředitele odvolal, protože jeho bezpečnostní prověrka pozbyla platnosti. Službu bude prozatím řídit dosavadní náměstek Jiří Komorous.

"Vlastimil Husák o novou bezpečnostní prověrku požádal, ale zatím mu nebyla udělena. Neměl tedy platné osvědčení v pozici, kde je podle služebního zákona podmínkou," řekla serveru Lidovky.cz mluvčí policejního prezidia Zuzana Součková. Do funkce šéfa ochranky politiků ho na jaře jmenoval tehdejší policejní prezident Petr Lessy.

ČTĚTE TAKÉ:

Zda se Husák do funkce vrátí v případě, že dostane náležité osvědčení, není jisté, sdělil náměstek policejního prezidenta Tomáš Kužel. Nevěděl ale, proč si Husák nepožádal o novou prověrku u Národního bezpečnostního úřadu včas. "Takové věci si musí každý hlídat sám," řekl Kužel.

Husák se stýkal s Tomášem Hrdličkou i jinými kmotry

Zatím nedokázal říct, jakým způsobem se bude vybírat nový šéf a zda bude vypsáno výběrové řízení. "Bývalý ředitel se může vrátit, ale zároveň není automatické, že se s novou prověrkou určitě vrátí. Nyní bude řadovým policistou na prezidiu a bude pracovat na úkolech, které jsem mu uložil," doplnil Kužel. Prozatímním šéfem ochranné služby bude jeho náměstek Jiří Komorous.

V policejních kuloárech se dlouho mluvilo o Husákových nestandardních kontaktech. Důkaz se ale objevil až na konci minulého roku, kdy ho média vyfotila, jak vychází z pražské restaurace Obecního domu s Tomášem Hrdličkou (ODS), tedy přítelem Romana Janouška. Husák se to snažil bagatelizovat tím, že šlo o náhodné setkání.

O vztazích bývalého náměstka policejního prezidenta důstojníci tajné služby údajně vypracovali zprávu, kterou předali Národnímu bezpečnostního úřadu, který rozhodoval o jeho prověrce. Tu ale nakonec tehdy dostal.

Jiří Komorous

Komorous podle ČTK u policie začínal v roce 1984, do čela policejního orgánu bojujícího proti překupníkům a výrobcům drog se dostal v roce 1993, kdy byl jmenován vedoucím odboru drog tehdejší Ústředny kriminální policie. Po její reorganizaci byla v lednu 1995 zřízena Národní protidrogová centrála a Komorous převzal její vedení.

Jiří Komorous před ministerstvem vnitra.

V únoru 2009 však nesmiřitelný bojovník proti drogám policejní řady opustil, v té době patřil k nejznámějším tvářím policejního sboru. Na ministerstvo vnitra ho později přivedl Martin Pecina, který resortu šéfoval v úřednické vládě Jana Fischera. Následně se Komorous vrátil k policii, právě do policejního útvaru, který hlídá ústavní činitele.

Vedle minulosti spojené s StB byl Komorous kritizován například i kvůli svému působení v uskupení Ordo Lumen Templi založeném zpěvákem Danielem Landou, které provázela nařčení z extremismu.

mch

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!