Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Hušák se choval jako diktátor a utrácel, žaluje sportovní svaz u soudu

Zprávy z EU

  19:16
Praha - Pražský městský soud začal v úterý řešit spor mezi Českým svazem tělesné výchovy a sportu a bývalým šéfem společnosti Sazka Alešem Hušákem. Svaz požaduje po Hušákovi dva miliony korun za poškození dobrého jména svazu i českého sportu obecně a chce také omluvu. Část žaloby Českého svazu tělesné výchovy a sportu týkající se náhrady škody a ušlého zisku přes 951 milionů korun byla vyloučena k samostatnému projednávání. Hušák k dnešnímu soudu nepřišel, jeho advokátka podala návrh na podjatost soudkyně.

Sazku řídil šestnáct let. Panování Aleše Hušáka se po pátečním rozhodnutí insolvenčního soudu chýlí ke konci. foto: © ČTKČeská pozice

Podle Českého svazu tělesné výchovy a sportu (ČSTV) se Hušák choval v roli šéfa Sazky jako "diktátor" a v podstatě může za krach společnosti. Potíže Sazky odstartovala výstavba multifunkční arény, která vznikla pro mistrovství světa v hokeji před deseti lety. Původní odhad její ceny 2,75 miliardy se vyšplhal na devět miliard korun. Podle ČSTV byla celá stavba financována z cizích zdrojů, což vedlo k zadlužení Sazky a jejímu pozdějšímu pádu.

Advokát Českého svazu tělesné výchovy a sportu Aleš Rozehnal při zhruba hodinovém čtení žaloby zmínil, že Hušák vyplácel mimořádně vysoké odměny, nebo plýtval penězi za marketingové a poradenské služby. Za další nepřiměřené náklady žaloba označila útraty za soukromé letadlo, osobního řidiče, kuchaře, sekretářky nebo nákupy pozemků, vinařství či objektů za desítky milionů korun. Peníze vynakládal podle něj i přesto, že firma již byla v krizi, protože nezvládala splácet úvěry na výstavbu arény.

O krizi prý navíc Hušák akcionáře neinformoval a naopak třeba ve výročních zprávách tvrdil, že je společnost v dobré kondici. Všechny tyto body pak podle žaloby poškodily sportovní svaz. Hušákova advokátka Klára Samková při zahájení soudu odmítla vyloučení téměř miliardového odškodnění do samostatného soudního líčení. Podle ní pro to nebyl důvod. "Žaloba si vyzkouší, jestli má šanci uspět v žalobě na jednu miliardu, nebo ne," namítala. Dnešní soud označila za testovací, žalobu ČSTV a údajnou Hušákovu vinu za krach firmy důrazně odmítla. V závěrečném návrhu bude požadovat zamítnutí žaloby. "Pokud došlo ke škodě, tak k ní nedošlo vinou mého klienta," uvedla Samková.

Soudkyně Růžena Kučerová spojení obou případů zamítla. O miliardové žalobě totiž podle ní musí rozhodovat specializovaný senát, který se zaměřuje na škody způsobené jednatelem společnosti. Podle Samkové tím však bylo porušeno právo na svobodný proces. Podala proto návrh na podjatost soudkyně, který bude projednávat pražský vrchní soud, a chce si stěžovat k Ústavnímu soudu.

Soud byl po čtení listinných důkazů, které předložil soudu svaz, odročen na neurčito. Soudkyně si chce mimo jiné promyslet jména svědků, kteří by mohli přijít. Samková například navrhla výslech současného premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), který v době svého působení v pozici ministra financí s Hušákem údajně jednal o placení DPH za loterijní sázky.

Ze známých jmen by před soudem mohl svědčit také nedávný lídr kandidátky hnutí ANO do europarlamentu Pavel Telička či představitelé sportovního nebo olympijského hnutí Miroslav Jansta a Jiří Kejval. Soudu se podle Samkové může účastnit i samotný Hušák. Svaz byl většinovým vlastníkem základního kapitálu Sazky v hodnotě zhruba 2,1 miliardy korun. Do stavu společnosti však svaz prý nemohl zasahovat. Po krachu firmy svaz za akcie získal jen 29 milionů korun.

Konkurz na Sazku byl vyhlášen koncem května 2011. Firmu získaly skupiny PPF a KKCG, které ve výběrovém řízení nabídly nejvyšší částku 3,81 miliardy Kč.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!