Středa 4. srpna 2021, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Husák skončil. Po kolapsu si v pátek převzal odvolání z funkce šéfa krajské policie v Liberci

Vladislav Husák na snímku z července 2018 foto: ČTK

Aktualizujeme
Praha - Podle informací webu Lidovky.cz v pátek definitivně skončil Vladislav Husák na postu krajského policejního ředitele v Liberci. Stalo se tak po jeho návštěvě na narozeninové oslavě bývalého poslance ČSSD Petra Bendy v hotelu Teplicích. Po skandálu kvůli nedodržení protiepidemických opatření požadoval jeho odchod policejní prezident Jan Švejdar.
  14:20aktualizováno  17:13

Husák byl 23. ledna na oslavě v hotelu Prince de Ligne, která porušila několik vládních nařízení proti šíření koronaviru. Husák se hájil tím, že v hotelu měl domluvené setkání se šéfem Národní sportovní agentury Milanem Hniličkou a se současným místopředsedou Rady České televize Jiřím Šlégrem o sportovní unii.

Narozeninová oslava se konala, přestože policisté v Teplicích v té době kontrolovali restaurace, jež měly navzdory zákazu otevřeno. Postup policistů původně prověřoval odbor vnitřní kontroly krajského ředitelství v Ústí nad Labem, podle pondělního vyjádření mluvčí policie Jany Slámové byla věc postoupena Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS).

Inspekce vyzvala krajské ředitelství, aby podání doplnilo, to tak ale neučinilo. „Vzhledem k tomu, že krajské ředitelství policie Ústeckého kraje nedoplnilo své podání o žádnou informaci a naším kvalifikovaným posouzením materiálu z Policejního prezidia ČR nebylo zjištěno podezření ze spáchání trestného činu, rozhodli jsme se věc vrátit zpět krajskému ředitelství policie,“ uvedla na dotaz Nguyenová. Už dříve popsala, že podání obsahovalo pouze dva odkazy na internetové články, ve kterých inspekce neshledala skutečnosti, které by nasvědčovaly spáchání trestného činu ze strany policistů.

Krajská policie dále prověřuje, do jaké míry se v hotelu porušovala vládní opatření proti koronaviru. V souvislosti se zjištěními, která vyplývají z dosavadního vyšetřování, předala teplickému magistrátu k projednání případy porušení vládních opatření ze strany 14 lidí. Z toho dva policie podezírá z toho, že umožnili přítomnost veřejnosti v hotelu. U ostatních se bude magistrát zabývat případným porušením opatření o omezení volného pohybu. Hygienická stanice se bude zabývat tím, že tři lidé zřejmě neměli nasazenou roušku či jinou ochranu dýchacích cest uvnitř hotelu. Část materiálu byla předána na Policejní prezidium ČR.

Hnilička po kritice rezignoval na poslanecký mandát. V čele agentury rozdělující miliardy korun na sport ale zůstal. Na funkci kvůli účasti na Bendově oslavě rezignoval také šéf fotbalových Teplic Petr Hynek či teplický zastupitel Michal Kasal. Jedním z účastníků byl i bývalý premiér Jiří Paroubek.Husák má po odvolání z funkce působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy, nyní je ale nadále v pracovní neschopnosti, uvedla mluvčí policejního prezidia Kateřina Rendlová
.

Autoři: ,

LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny
LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny

Vítejte ve 4. týdnu letní soutěže. I v tomto týdnu vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi, hodnoťte výlety ostatním a vyhrajte jednu z 10 týdenních...

Mohlo by vás zajímat