Úterý 10. prosince 2024, svátek má Julie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Husákova kobka, kancelář Dubčeka i cenzurní sály

Česko

Po třiceti letech se veřejnost dostane do budovy, kde se scházeli komunističtí pohlaváři a kde se odhlasoval rozpad federace.

PRAHA U vchodu je opulentní fontána. Člověk by čekal, že v parném létě bude chrlit vodu, ale je to přesně naopak. „Tohle je asi jediná fontána bez vody. Byla funkční pár let a pak se zjistilo, že je udělána špatně a že hrozně prosakuje do metra, které je pod ní,“ vysvětluje před vstupem do budovy ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Budova někdejšího Federálního shromáždění a bývalé sídlo Rádia Svobodná Evropa se za dva týdny otevře veřejnosti. A skrývá mnoho kuriozit. „Je to vlastně takový komunistický skanzen. Ta budova má zvláštní atmosféru,“ říká Lukeš.

Celý vnitřek budovy v horní části Václavského náměstí je obložen podobným mramorem jako hotel Jalta. Sněmovna národů, největší sál v budově, vypadá tak, jako kdyby odtud poslanci Federálního shromáždění odešli teprve nedávno. Některé sedačky jsou ošoupány víc, některé míň. „Chceme podle dobových fotografií přesně zjistit, kde kdo seděl,“ popisuje Leoš Čáslavský, který v budově už od roku 1995 pracuje jako správce. Nedaleko sálu je i malá tmavá místnost přezdívaná jako „Husákova kobka“. Nemá okna a strop tu na člověka přímo padá. „Tady Gustáva Husáka podle pamětníků česali, přepudrovávali. Byl tu i jeho lékař. Odtud pak v plné kráse mohl vstoupit do sálu za poslanci,“ popisuje ředitel Lukeš. V horní části budovy pak jsou k vidění kanceláře, kde úřadoval například Alexander Dubček.

Po hodnostářích se v budově usídlilo Rádio Svobodná Evropa. Ještě teď se tu na zemi povalují papíry s poznámkami redaktorů.

Autor: