Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hustě sněží, vlaky stojí. Jablonec je na pokraji kolapsu

Česko

  7:20aktualizováno  15:25
PRAHA - Na řadě míst Česka intenzivně sněží, problémy jsou hlavně v dopravě. Více než čtyřicetitisícový Jablonec nad Nisou je kvůli dvoudennímu hustému sněžení na pokraji kalamity. Kvůli výpadku elektrického proudu nefunguje ve městě teplárna. Oznámil to starosta Petr Tulpa.

Na dálnici D1 se kvůli nehodě tvoří několikametrové kolony. foto: ČTK

Pozor: sledujte vývoj minutu po minutě

V souvislosti s padajícími stromy hasiči evidovali od středečního večera až do dnešního rána 100 výjezdů především v horských oblastech. Silničáři vyhlásili kvůli sněhu kalamitní stav. Řada silnic je neprůjezdných. Neprůjezdný je silniční tah ze Vsetína do Bystřičky, komunikace ve Velkých Karlovicích nebo v Rožnově pod Radhoštěm.

ČTĚTE VÍCE:
Jablonec je na pokraji kalamity, zítra nebudou dvě školy vyučovat

Padající stromy a sníh uvěznily desítky lidí v hotelu v Beskydech
Kalamitní počasí víkendové ligové kolo neohrozí. Prozatím

Na Vsetínsku jsou tisíce domácností i firem bez proudu. Nejhorší situace je tradičně na Velkokarlovicku a Hornolidečsku, bez proudu jsou ale i některé části Vsetína.

"Takovou poruchu jsme za 10 let nezažili"

Centru Vsetína se nedostávají dodávky tepla ze společnosti Zásobování teplem Vsetín v důsledku výpadku horkovodního potrubí. "Došlo k poruše na hlavním horkovodním propoji mezi dvěma našimi centrálními zdroji," sdělil serveru Lidovky.cz Roman Mendrygal.

Výpadek zasáhl centrum města a jeho okolí. Protože se technikům doposud nepodařilo poruchu přesně lokalizovat, zůstává centrum bez dodávek tepla.

"My jsme z toho výpadku minimálně 50 procent zprovoznili," řekl k tomu Mendrygal po třetí hodině odpoledne. "Za posledních deset let jsme takový únik nezažili," dodal.

"Zavřeli jsme školu i školku"
Někteří starostové okolních obcí označují situaci za horší než před čtyřmi lety, kdy na Valašsku zasahovala armáda. "Během několika hodin nám tady napadlo půl metru mokrého sněhu, pod kterým padají stromy, celá obec je bez proudu, nic nefunguje. Snažíme se vlastními silami odstraňovat stromy, ale nestačí to," říká například starosta Karolinky Tomáš Hořelica.

Také Horní Lideč, Velké Karlovice a další obce jsou zcela bez proudu. "Už od večera jsme všichni nasazeni, stromy ale padají stále, takže některé cesty jsou neprůjezdné. Soláň je uzavřen a podle mých informací nejezdí ani vlak," řekl starosta Karlovic Miroslav Koňařík.

V obci Huslenky na Vsetínsku leží bezmála třicet čísel sněhu. "Je to katastrofa, katastrofa," konstatoval pro LN starosta Oldřich Surala. Obec zůstává zatím bez proudu. "Zavřeli jsme školu i školku, snažíme se udržet alespoň hlavní komunikace," upřesnil.

Většina obyvatel obcí na Vsetínsku se shoduje v tom, že tak časný čekaný nástup zimy nepamatují. "Před třemi roky byla také tvrdá zima. Ale ani tehdy nepřišla tak náhle a hlavně ne v polovině října," podotkl místostarosta Francovy Lhoty Miroslav Šerý.

Ztráty začínají počítat i firmy, které musely zrušit odpolední a noční směny a ztráty počítají na statisíce. "Čekáme, jestli to energetici nahodí, aby aspoň dopolední směna mohla nastoupit. Je to špatné, všude jsou popadané stromy," uvedl Aleš Šůlechta, jednatel společnosti Galvamet.

Desítky vlaků nejedou

Sníh zastavil desítky vlaků především na severu Čech a severovýchodě Moravy. Vlaky stojí v Libereckém kraji na trati z Hodkovic nad Mohelkou do Rychnova u Jablonce nad Nisou a z Kořenova do Tanvaldu, v Královéhradeckém kraji je uzavřena železnice mezi Letohradem a Potštejnem, Vamberkem a Rokytnicí v Orlických horách a Podniklou a Martinicemi v Krkonoších.

Sněhová pokrývka na českých horách

Krušné hory                10 cm  
Šumava                      15 cm
Krkonoše                    20 cm        
Jeseníky                     30 cm         
Beskydy                      30 cm
Jizerské hory              20 cm
Orlické hory                20 cm
Čm. vrchovina            5 cm

Komplikace řeší železničáři také na nejméně třech tratích na Pardubicku, pěti tratích v Olomouckém kraji, v Moravskoslezském kraji a na Zlínsku.

Na mnohých železničních tratích leží vrstva sněhu nebo větrem polámané stromy. Vlaky nabírají zpoždění. Nejhorší situace je zřejmě na Jesenicku a Trutnovsku. Nejezdí ani některé vlaky na Slovensko.

Ve východních Čechách stovky lidí bez elektřiny, na Moravě desetitisíce

Na východě Čech jsou bez elektřiny stovky domácností, v celé zemi se číslo pohybuje okolo deseti tisíc. Poruchy způsobil silný vítr a těžký sníh, který lámal větve do vedení.

Neprůjezdný je od časného rána hlavní tah od Prahy na Liberec, kde oba pruhy blokuje kamion. "Uvízly tam i sypače a nedaří se nám cestu uvolnit," řekl Daníček.

Plné ruce práce mají také hasiči, kteří pomáhají u dopravních nehod. "Máme také nahlášeno několik spadlých stromů," řekl operační důstojník Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Karel Skořepa.

V horách se na silnicích tvoří závěje

Zhruba deset centimetrů sněhu komplikuje dopravu v Moravskoslezském kraji.

Uzavřená je silnice spojující obce Bílá a Konečná. Neprůjezdná je i vozovka do Morávky. Na cestách leží ujetá vrstva sněhu. Nadále hustě sněží také na Šumpersku a Jesenicku. Uzavřen je Videlský kříž, motoristé zatím neprojedou ani ze Zlatých Hor do Heřmanovic a ze Zlatých Hor na Petrovy Boudy nebo po cestě do Zálesí.

Na Rychnovsku jsou kvůli popadaným stromům uzavřené tři silnice, ve vyšších polohách hradeckého kraje leží na cestách sníh a fouká silný nárazový vítr. Na komunikacích v horských oblastech se místy tvoří závěje.

Sněhové jazyky trápí i řidiče a silničáře v Pardubickém kraji, zvláště na Hlinecku a Orlickoústecku. Jeden strom na Svitavsku spadl na dodávku.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park
SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park

Za sychravého počasí se toho s dětmi dá dělat stále méně a méně… Co takhle vyrazit do Brna do BRuNA? Vyhrajte s námi rodinné vstupné a užijte si...

Mohlo by vás zajímat