Benzen prosákl do studně v chatové oblasti, rozhodne se o vyhlášení stavu nebezpečí

Autor: ,
  15:09aktualizováno  17:58
Kontaminace toxickým benzenem po havárii cisteren v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku se dál šíří. Prokázán byl už v jedné ze studní v chatové oblasti. Uvedla to dnes Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) na webu. O případném vyhlášení stavu nebezpečí rozhodne v pátek bezpečnostní rada Olomouckého kraje, uvedl hejtman Ladislav Okleštěk. Kraj ladí s vládou podmínky.
U Hustopečí nad Bečvou pokračují sanační práce po nehodě a následném obřím...

U Hustopečí nad Bečvou pokračují sanační práce po nehodě a následném obřím požáru nákladního vlaku, který převážel toxický benzen. Mimo jiné jsou do země zasouvány zábrany proti mísení podzemních vod, takzvané larsenové stěny. (22. března 2025) | foto: HZS Olomouckého kraje

Podle inspekce jde o velmi rychlý nárůst koncentrace způsobený pravděpodobně průsaky z blízké nádrže, ve které se koncentrace benzenu navyšují.

Zjištěné znečištění podzemních vod benzenem poukazuje na šíření směrem k řece Bečvě, která je od místa vzdálena několik desítek metrů.

„Včerejší vzorkování podzemní vody ze studny na užitkovou vodu v chatové oblasti mezi vodní nádrží č. 6 a řekou Bečvou prokázalo kontaminaci benzenem,“ uvedla mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Miriam Loužecká.

26. března 2025

„ČIŽP o těchto rizicích okamžitě informovala dotčené orgány. Zároveň vyzvala příslušný vodoprávní úřad v Hranicích, aby zajistil nutná opatření omezující odběry podzemních a povrchových vod v dotčené chatové oblasti,“ sdělila Loužecká.

Kontaminace pitné vody ve studních v samotných Hustopečích nad Bečvou nebyla podle ní pravidelným monitoringem zaznamenána a není v současné době pravděpodobná.

Rozhodne se o vyhlášení stavu nebezpečí

O případném vyhlášení stavu nebezpečí kvůli únorové havárii cisteren s toxickým benzenem v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku rozhodne v pátek bezpečnostní rada Olomouckého kraje, řekl ve čtvrtek hejtman Ladislav Okleštěk (ANO).

Kraj podle něj ladí s vládou podmínky. Hejtman dnes situaci znovu probíral telefonicky s ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem (KDU-ČSL). Hladík doufá, že po dnešním jednání hejtman v pátek stav nebezpečí vyhlásí. Jinak bude žádat premiéra o vyhlášení nouzového stavu, řekl ministr.

Vyhlášení stavu nebezpečí má umožnit rychlejší sanaci zamořené půdy a vody. Krizový štáb ministerstva životního prostředí doporučil hejtmanovi vyhlásit toto opatření ve středu. Okleštěk tehdy návrh nepodpořil, odkázal se na legislativu.

Koncentrace benzenu dál roste

Koncentrace rozpuštěného benzenu v nádrži ale stále stoupají. „Vzorky odebrané ze dna nádrže ukazují obdobné koncentrace benzenu jako ty odebrané u hladiny, což svědčí o tom, že rozpuštěným benzenem je do jisté míry zasažen celý objem nádrže,“ popsala Loužecká.

19. března 2025

U nádrže probíhá instalace tzv. larssenové stěny, která omezuje prosakování benzenu podzemními vodami do vod povrchových. Účinnost této fyzické bariéry bude možné plně posoudit až po její kompletaci, hotová je nyní více než polovina z prozatím plánované délky.

„Hrazení se instaluje v hloubce až sedmi metrů mezi ohniskem znečištění a jezerem. „Současný cíl je postavit co nejrychleji 210 metrů stěny v nejkritičtějším místě. O dalším postupu se bude rozhodovat,“ řekla Loužecká.

Těžba kontaminované zeminy bude riziková

Odborníci musejí také co nejdříve odtěžit půdu v místech, kde cisterny havarovaly. „Odtěžení zemin je stále v řešení mimo jiné kvůli zajištění bezpečnosti zaměstnanců jak při těžbě, tak i při následném odvozu kontaminované zeminy a její likvidaci,“ sdělila mluvčí ČIŽP.

„Práce s kontaminovanou zeminou budou velmi rizikové a náročné vzhledem k hořlavosti benzenu, riziku výbuchu jeho par a jeho nebezpečným vlastnostem pro lidské zdraví, jako je toxicita, karcinogenita, mutagenita, přičemž v ohnisku kontaminace je možné pohybovat se pouze s dýchací maskou,“ upozornila Loužecká.

Vlak s cisternami převážejícími více než tisíc tun toxického benzenu vykolejil v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku na konci února. Sanace potrvá léta, je to největší havárie svého druhu na světě, prohlásil ministr životního prostředí Petr Hladík.

14. března 2025

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.