Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hvězdný prolog České filharmonie

Česko

PRAHA Prologem 112. sezony České filharmonie bude dnes večer koncert řízený v pražském Rudolfinu šéfdirigentem Zdeňkem Mácalem, který stojí v čele tělesa již pátou sezonu. Sólistkou Beethovenova Houslového koncertu má být světoznámá mladá umělkyně Leila Josefowiczová z USA. Americko-kanadská houslistka s polskými a britskými předky, někdejší zázračné dítě, účinkovala s filharmonií již v roce 2003 s Bartókovou hudbou a o rok dříve nadchla při pražském debutu publikum se Symfonickým orchestrem hlavního města Prahy FOK, když hrála Houslový koncert současného amerického minimalisty Johna Adamse.

Na 5. září Česká filharmonie ohlásila zahajovací koncert pražské sezony - Poctu české hudbě. Při tomto večeru zazní v Rudolfinu pod Mácalovou taktovkou Dvořákova 2. symfonie a Sukova symfonická báseň Zrání.

Nabídka 112. sezony do června 2008 obsahuje pět desítek pražských vystoupení tohoto orchestru, desítky komorních programů a pohostinské koncerty Orchestru Severoněmeckého rozhlasu a Slovenské filharmonie. Ta zahraje v rámci projektu vzájemné výměny pěti středoevropských těles rozvrženého na roky 2007 až 2011.

Dramaturgie sezony není výrazně svázána s žádným tématem nebo jubileem, programy nicméně připomenou výročí již nežijících skladatelů 20. století Václava Trojana, Miloslava Kabeláče, Eugena Suchoně, Oliviera Messiaena a Karola Szymanowského.

Šéfdirigent bude pokračovat v natáčení kompletů Dvořákových, Mahlerových, Brahmsových a Čajkovského symfonií, a tak se tato díla objeví i v jeho programech.

Mezi známými ohlášenými hostujícími umělci jsou dirigenti John Eliot Gardiner, Manfred Honeck, Neeme Järvi, Charles Dutoit a Jiří Bělohlávek, houslistky Lisa Batiashviliová a Viktoria Mullova, barytonista Mathias Goerne a další sólisté.

Autor:

Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa
Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa

Chcete si během pár minut připravit zdravý a chutný oběd nebo večeři? Máme pro vás řešení. Zapojte se do testování a připravte si špagety Melissa,...

Mohlo by vás zajímat