Hvězdy Capitals se probudily

WASHINGTON/PRAHA Pro suverénně nejlepší tým základní části NHL Washington to měl být jen zahřívací soupeř v tažení za Stanley Cupem. Jenže Montreal, který do play off proklouzl z posledního postupového místa ve Východní konferenci, vzdoruje více, než se čekalo.

Canadiens vyhráli úvodní duel 3:2 v prodloužení, když vítěznou trefu obstaral Tomáš Plekanec.

A výborně vstoupili i do sobotního zápasu. Na konci druhé třetiny hlavně díky hattricku Andreje Kosticyna vedli 4:1. Pak se však probudily dosud „spící“ ofenzivní hvězdy domácích Capitals.

Kapitán Alexander Ovečkin dal jeden gól, Nicklas Bäckström dva, a v 50. minutě bylo vyrovnáno. „Náskok jsme ztratili vlastními hrubkami. Když hrajete proti týmu tohoto kalibru, nemůžete si dovolit provést tolik chyb a dostat je tím do zápasu,“ prohlásil kouč Canadiens Jacques Martin.

Ovečkin a Bäckström si připsali po čtyřech bodech Pak si vzal slovo opět Plekanec, jenže vedení Montrealu v sérii 2:0 Washington nepřipustil. 81 sekund před koncem základní hrací doby vyrovnal mladý švédský bek John Carlson. Prodloužení ukončil po půl minutě jeho krajan Bäckström, který dokončil hattrick a připsal si čtvrtý bod v zápase. Stejný počet bodů nasbíral i Ovečkin. Ruská superstar přitom v prvním utkání odešla poražena bez bodu a bez jediné střely na branku.

Po sobotní výhře 6:5 se však už Ovečkin dočkal slov chvály. „Dnes do zápasu vložil energii, vůli po vítězství i vůdcovství. Pokud bychom porovnali tento výkon s předchozím, bylo to jako den a noc. Potřebujeme, aby hrál tímto způsobem v každém utkání, pokud chceme v play off uspět,“ líčil trenér Washingtonu Bruce Boudreau.

„Jejich nejlepší hráči tentokrát excelovali. To bylo rozhodující,“ přiznal i kouč Montrealu Martin.