Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hvězdy odstoupily, sotva začaly

Česko

Desetibojaři Šebrle i Clay se zranili. Kladenský mítink potkala hned v jeho úvodu nepříjemná událost

KLADNO Kdo dorazil jen krapet později, přišel skoro o vše. Pouhých pět minut totiž stačilo k tomu, aby vícebojařský mítink TNT Fortuna opustily dvě největší hvězdy a tváře celého podniku. Američan Bryan Clay rozeběhl stovku parádně, ale od šedesátky už zbytek trati vyklusal a Roman Šebrle v dalším běhu proklusal celých sto metrů...

„Po padesáti metrech mě začalo tahat tříslo při každém kroku, zhoršovalo se to, takže jsem musel zastavit... Cítím se opravdu zle, zklamal jsem dost lidí. Právě kvůli nim jsem se tady chtěl předvést,“ rmoutilo 30letého Claye, který před mítinkem neodmítal debaty o útoku na Šebrleho světový rekord.

Zato Šebrle měl jasno už předtím, než zaklekl do bloků.

„Je to stejná svalová bolístka jako v Götzisu před dvěma a půl týdny, začal jsem to cítit při rychlých třicítkách ještě před startem. Nemělo smysl riskovat, na devadesát procent bych se zranil a tím bych přišel o šanci připravit se na mistrovství Evropy v Barceloně, kde stále ještě můžu bojovat o medaili,“ vylíčil 35letý Šebrle.

Jistou patálii představuje skutečnost, že světový rekordman již nebude mít možnost splnit limit pro ME v Barceloně, které začíná v závěru července, a bude muset spoléhat na udělení divoké karty.

„Jako šéftrenér s tím na trenérské radě předstoupím. Budu ale chtít, aby Roman ještě předtím, nejlépe na mistrovství republiky 17. a 18. července v Třinci, potvrdil zdraví a formu,“ pravil Tomáš Dvořák, někdejší Šebrleho vícebojařský parťák.

Clay zřejmě uzavřel sezonu v Kladně Podobné plány, jaké pro sezonu spřádá Šebrle, olympijský vítěz z Atén v roce 2004, však netrápí jeho amerického kamaráda, který ovládl desetiboj pod pěti kruhy v Pekingu před dvěma lety. Letos totiž před sebou nemá podobný vrchol, jakým je pro Šebrleho evropský šampionát.

„Tahle sezona pro mě asi skončila, Kladno bylo mým posledním závodem. Tohle zranění není vážné, ale musím si dát pár týdnů pauzu. A potom by už asi nemělo smysl něco začínat. Začnu se připravovat na novou sezonu,“ přemítal Clay. Ale to ještě nebyl konec smůly. Při druhé disciplíně přímo z dálkařského sektoru odvezla sanitka Jamajčana Bernarda Clastona se zkrvaveným čelem, které si rozrazil při nešťastném dopadu na obrubník – a utrpěl otřes mozku.

„Je to crazy závod,“ reagoval Bryan Clay. „Šílený den, snad už ty patálie skončily,“ dodal.

Rána z čistého nebe Vrásky na čele udělal smolný úvod mítinku jeho řediteli Zdeňku Lubenskému. Také proto, že mítink byl při svém čtvrtém ročníku poprvé zařazen do špičkové série IAAF World Combined Challenge, tedy po bok Götzisu a dalších podniků.

„Je to šílené, dvě hvězdy, na kterých je celý závod postavený, skončí hned na stovce. U Romana jsme věděli, že si něco malého z Götzisu přivezl. U Bryana to byla rána z čistého nebe. Mrzí mě to kvůli divákům, ale to už je život,“ řekl, když skoro lapal po dechu.

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!