22. května 2015 6:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Český úspěch: Hybášková bude evropskou velvyslankyní v Namibii

Jana Hybášková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jana Hybášková | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA  Česká republika si připsala bod na mezinárodní scéně. Češka Jana Hybášková byla vybrána jako nová velvyslankyně Evropské unie v Namibii. Informaci LN sdělily diplomatické zdroje a potvrdila sama Hybášková. „Ano, je to tak. Nastupuji 1. září,“ upřesnila.

Jana Hybášková (49), dlouholetá kariérní diplomatka a později evropská poslankyně, nyní zastává funkci velvyslankyně EU v Iráku, kam odjela v roce 2011. Její mise je považována za úspěšnou; Hybášková mluví plynně arabsky a Blízký východ velmi dobře zná, působila tu mimo jiné jako česká velvyslankyně v Kuvajtu v době spojenecké invaze do Iráku. 

Nedávno se ucházela o funkci zvláštní zmocněnkyně EU pro mír na Blízkém východě, ale neuspěla. Hybášková nicméně zůstala v hledáčku vysoké představitelky pro zahraniční politiku EU Federiky Mogheriniové, která jí nyní vybrala jako šéfku evropské delegace ve Windhoeku v Namibii.

O poznání lehčí mise

Namibijská mise bude o poznání lehčí než irácká. Zatímco v Bagdádu podávala Hybášková zprávy hlavně o pohybu Islámského státu, který se usadil na části iráckého území, Namibie patří mezi klidné africké státy. Evropská unie je tu největším donorem humanitární a rozvojové pomoci do země a Hybášková bude namibijské projekty nově koordinovat.

Nominaci české diplomatky ocenil i Lubomír Zaorálek. „Ministr zahraničí několikrát mluvil o Janě Hybáškové při jednáních s Federikou Mogheriniovou. Opakovaně se snaží prosazovat české zástupce v rámci struktur EU a je rád, že Jana Hybášková uspěla,“ sdělila LN mluvčí ministra zahraničních věcí Michaela Lagronová.