Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hygiena zvýšila limity. Protihlukové bariéry nebudou

Česko

  9:50
PRAHA - Potichu šéf hygieny Michael Vít zvedl povolené hladiny hluku. Kvůli novým způsobům měření kolem dopravních staveb se smí od naměřeného hluku odečíst až tři decibely. V praxi to znamená, že se dojem ze zvuku zvýší, jako kdyby pod okny projelo dvakrát více aut. Lidé, kteří žijí v blízkosti komunikací tak běsní, v domech se kvůli rámusu nedá žít.

Pražský okruh. foto: Lidové noviny

Upozornily na to Hospodářské noviny. Novou normu, která platí už od listopadu, tak splní i hlučnější dopravní stavby. Obyvatelé měst jsou z toho ale nešťastní, proti rámusu teď nic nezmůžou. "Už nám tady měřili šestkrát. Jednou jsme byli lehce pod limitem, jednou jednoznačně nad limitem, ostatní měření skončila mezi, v takzvaném pásmu nepřesnosti. Přitom kdyby nepoužili ten odečet tří decibelů, máme tu limit jasně překročený, a můžeme žádat o protihlukovou stěnu. Takhle nám nepostaví nic, projekt s tím nepočítá," říká místostarosta Dolních Břežan Zdeněk Kovařík.

Soudy kvůli hluku


Křivka hluku roste exponenciálně, každé tři decibely tedy znamenají dvakrát více hluku. Domy na okraji Dolních Břežan stojí jen pár set metrů od nového pražského okruhu, kvůli novému opatření na protihlukové stěny mohou zapomenout, podobně na tom jsou třeba Dobřejovice, Jesenice, Herink nebo Modletice.

"Z jedné strany tady máme dálnici D1, z druhé postavili pražský okruh. Rámus z aut na nás doléhá ze všech stran a není úniku. Někdy mám chuť zahrabat se pod zem," říká starostka Dobřejovic Marie Žiliková.

Hladina venkovního hluku nesmí ve dne překročit 60 decibelů a v noci 50 decibelů. Podle nové normy se ale toleruje i hluk o tři decibely vyšší.

ilustrační foto

Přijetí normy bylo prý jen ústupkem mezinárodním předpisům. "Radili jsme se o tom s našimi právníky a ti řekli, že mezinárodní normu musíme přijmout," řekl vedoucí Národní referenční laboratoře pro komunální hluk Tomáš Hellmuth. "Ta norma není dobrá, ale my jsme ji museli akceptovat. Je to naše povinnost, protože takhle se to měří ve světě," dodal.

Sám přitom připouští, že zvýšení limitu o tři decibely je skutečně znát. "Tři decibely jsou opravdu hodně. Když to jde, snažíme se odečítat jen decibely dva. Nikoho nepoškozujeme," tvrdí Hellmuth.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) už chtěl s limity hluku hýbat. Zvýšit se měly o pět decibelů ve dne a o deset decibelů v noci. Nakonec ale od návrhu před pár dny ustoupil. Kvůli plánovaným změnám už na konci roku před Hegerovým úřadem protestovali naštvaní občané.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!