15. června 2018 15:06 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Infekce v hradeckém bistru pocházela od člověka, předpokládají hygienici

Kebab (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kebab (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

HRADEC KRÁLOVÉ Zřejmě člověk zavlekl infekci do královéhradecké bistra, ze kterého pocházelo jídlo, po němž se počátkem června přiotrávily desítky lidí. Na základě dílčích výsledků laboratorního šetření to předpokládají krajští hygienici.

Provozovna je stále uzavřena, řekl v pátek Ivan Kučera z Krajské hygienické stanice (KHS). Hradecká fakultní nemocnice minulý týden ošetřila 57 přiotrávených převážně mladších lidí.

„Předpokládá se, že daná infekce byla do kuchyně provozovny zavlečena člověkem. Zlatý stafylokok se pomnožil, vyprodukoval termostabilní toxin a tento toxin způsobil zdravotní obtíže konzumentů. Tomuto předpokladu prozatím odpovídají veškeré nám známé výsledky laboratorních šetření,“ řekl  Kučera.

Kompletní výsledky laboratorního zkoumání vzorků by mohly mít krajští hygienici příští týden.

Bistro uzavřel v úterý 5. června odpoledne sám provozovatel poté, co v nemocnici přibývalo přiotrávených lidí. Hygienici uzavření provozovny potvrdili a její otevření bude podléhat souhlasu KHS. Podle hygieniků nebude provozovna otevřená dříve, dokud nebude zajištěna bezpečnost pokrmů, které by tam byly zpracovávány a prodávány. „Otevření podléhá našemu schválení,“ řekl Kučera.

Případem se zabývá i policie, která událost prověřuje pro podezření z ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty z nedbalosti. Dosud nebyl nikdo obviněn. Policisté ve spolupráci s hygieniky a zdravotníky zjišťují přesnou příčinu zdravotních potíží a případnou míru zavinění konkrétní osobou.

ČTK

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz